Węzeł routingu

Z UMP

(Różnice między wersjami)
d
Aktualna wersja (13:43, 11 lip 2014) (edytuj) (anuluj zmianę)
d
 
(Nie pokazano 2 wersji pośrednich.)
Linia 1: Linia 1:
-
'''Węzeł routingu''' to taki punkt linii w którym się ona zaczyna lub kończy, a także leżący na przecięciu dwóch lub więcej linii (także krzyżówki typu "T" i połączenie dwóch ulic).
+
'''Węzeł routingu''' to taki punkt linii, w którym się ona zaczyna lub kończy, a także leżący na przecięciu dwóch lub więcej linii (także krzyżówki typu "T" i połączenie dwóch ulic).
-
Wyznaczanie trasy odbywa się pomiędzy węzłami routingu, jeśli dwie drogi się przecinają, ale nie ma na przecięciu węzła (w obu drogach) - przejazd między nimi nie będzie możliwy.
+
Wyznaczanie trasy odbywa się po drogach, a zmiana drogi z jednej na inną jest możliwa wyłącznie w węzłach routingu. Jeśli dwie drogi się przecinają, ale nie ma na przecięciu węzła (w obu drogach) – przejazd między nimi nie będzie możliwy.
-
O '''węzłąch routingu''' mówimy tylko w kontekście typów routowalnych - stąd brak kontroli niestyków i przecięć dla strumieni, kolei czy dróg planowanych.
+
O '''węzłach routingu''' mówimy tylko w kontekście typów routowalnych – stąd brak kontroli niestyków i przecięć dla strumieni, kolei czy dróg planowanych.
 +
 
 +
Jedyną '''wyjątkową grupą nieroutowalną''' są szlaki - piesze i rowerowe, które w [[wersje|nakładce szlaki]] przybierają postać routowalną, dlatego rysując szlaki należy pamiętać o ich poprawnym łączeniu pomimo tego, że na wszystkich innych wersjach szlaki nie są routowalne.
[[Kategoria:Routing]]
[[Kategoria:Routing]]

Aktualna wersja

Węzeł routingu to taki punkt linii, w którym się ona zaczyna lub kończy, a także leżący na przecięciu dwóch lub więcej linii (także krzyżówki typu "T" i połączenie dwóch ulic). Wyznaczanie trasy odbywa się po drogach, a zmiana drogi z jednej na inną jest możliwa wyłącznie w węzłach routingu. Jeśli dwie drogi się przecinają, ale nie ma na przecięciu węzła (w obu drogach) – przejazd między nimi nie będzie możliwy.

O węzłach routingu mówimy tylko w kontekście typów routowalnych – stąd brak kontroli niestyków i przecięć dla strumieni, kolei czy dróg planowanych.

Jedyną wyjątkową grupą nieroutowalną są szlaki - piesze i rowerowe, które w nakładce szlaki przybierają postać routowalną, dlatego rysując szlaki należy pamiętać o ich poprawnym łączeniu pomimo tego, że na wszystkich innych wersjach szlaki nie są routowalne.