Geoportal/szkic1

Z UMP

Odpowiedź GUGiKu na nasz kolejny wniosek tutaj:

Co ciekawe, po ponad roku korespondencji GUGiK uznał, że nasz wniosek nie dotyczy tego, co zostało tam wpisane, a czegoś innego - i na tej podstawie udzielił odpowiedzi odmownej.

Jednocześnie przyznał, iż usługi wyszukiwania i prezentacji Geoportalu są udostępnianie nieodpłatnie bez jakichkolwiek ograniczeń. Ponieważ to o wykorzystywanie tych właśnie usług nam chodzi - cieszymy się, iż tu nie ma wątpliwości.

Tak więc:

  • Uzasadnienie GUGiK. GUGiK napisał: "Z informacji przekazanej we wniosku oraz piśmie zawierającym uzasadnienie wynika, że przedmiotem udostępnienia miałby być, nie same usługi wyszukiwanie i przeglądania, lecz dane przestrzenne prezentowane za ich pośrednictwem w serwisie www.geoportal.gov.pl. Oddzielając zatem dane od formy ich prezentacji należy zaznaczyć, że zgodnie z cytowanym wyrokiem NSA zastosowanie w przypadku udostępniania danych mają przepisy ustawy Prawo Geodezyjne i kartograficzne".

Wniosek nie dotyczył jednak udostępnienia danych. Tutaj wzór złożonych wniosków: Wniosek. W części II zaznaczone zostało nie II.A (udostępnienie informacji publicznej w celu jej ponownego wykorzystania), a II.B (przedstawienie oferty zawierającej warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznej lub wysokość opłat, o których mowa w art. 23c ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej albo zawiadomienie o braku ograniczenia warunkami jej ponownego wykorzystania).

Powołując się na ostatni wyrok NSA (który zdefiniował zasoby GUGiKu jako informację publiczną, udostępnienie której musi jednak być zgodne z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne), a także uznając GUGiK uznał więc, że nie może bezpłatnie udostępnić nam danych.

Problem polega na tym, że my tych danych nie chcemy. W pismie określilismy, iż nasze wnioski odnoszą się jedynie do wykorzystywania danych udostępnianych za pośrednictwem wyżej wyszczególnionych usług (wyszukiwania i przeglądania). Poprosiliśmy więc o potwierdzenie możliwości wykorzystania graficznej prezentacji tego, co GUGiK ma w swoich zasobach (a co jest informacją publiczną, zgodnie z kilkunastoma wyrokami sądów, w tym ostatnim wyrokiem NSA, na który powołuje się też GUGiK). Nie są nam potrzebne wektorowe bazy danych, które posiada GUGiK. Co więcej, wykorzystując "graficzną prezentację" nie dążymy do odtworzenia tych baz. Wykorzystując ortofotomapę czy dane katastralne nie tworzymy niczego, co w jakikolwiek sposób miałoby stać się

Szkoda, że GUGiK nie


Czegoś, co jest informacją publiczną. 


  1. test2
  1. test3