Jak rysowac drogi
Z UMP
Podstawy
Każda droga, po której może poruszać się samochód, rower lub człowiek (czy jakikolwiek inny obiekt, korzystający z nawigacji), odwzorowywana jest na mapie za pomocą odcinków. Pojedynczy zestaw odcinków, opisujący zwykle ulicę lub jej część (lub, zależnie od typu, ścieżkę, polną drogę czy nitkę autostrady) nazywa się w ME++ polyline. Najkrótsza polyline to prosty odcinek zawierający tylko dwa węzły. W przypadku dłuższych ulic/dróg rysujemy bardziej rozbudowane polyline - węzeł po węźle, aż wynikowa droga będzie przypominała kształtem to, po czym w naturze podróżujemy. W dalszej części artykułu zamiast polyline stosowany jest zamiennie termin droga.
Powstałą na mapie drogę opisujemy przede wszystkim typem i nazwą.
Typ drogi opisuje, czym ta droga jest w rzeczywistości. Poszczególne typy oznaczone są liczbowo, stosujemy następujące typy dróg (wynikające z podziału Garmina, stąd ważne są ich oryginalne nazwy):
- 0x16 walkway/trail (ścieżka/szlak)
- 0x0a unpaved road (droga gruntowa)
- 0x07 alleway/private driveway (alejka, dojazd)
- 0x06 residental street (droga lokalna)
- 0x05 collector road (droga zbiorcza)
- 0x04 arterial road (arteria komunikacyjna)
- 0x03 other highway road
- 0x02 principal highway
- 0x01 major highway
- 0x0c roundabout (rondo)
- 0x0b major highway connector (łącznik)
- 0x08 highway ramp, low-speed (rampa)
- 0x09 highway ramp, high-speed (rampa)
Przy wyborze trasy nawigacja kieruje się typami dróg na przynajmniej dwa sposoby. Po pierwsze, na podstawie ustawionego typu pojazdu i/lub dodatkowych preferencji część dróg może być dyskwalifikowana. Czyli np. dla samochodu odrzucane są trasy które miałyby prowadzić przez ścieżki, a przy wybraniu opcji unikania dróg gruntowych te także są pomijane (ważna uwaga: jeśli przeznaczenie trasy leży przy np. drodze gruntowej, i tak zostaniemy na nią skierowani). (FIXME). Po drugie, czas podróży obliczany jest na podstawie średnich prędkości przyjętych (a potem także rekalkulowanych, o czym dalej) dla danych typów dróg - w oczywisty sposób 100km po autostradzie będzie krószą wycieczką, niż 90 km po drogach lokalnych. Tak więc przy wyborze najszybszej trasy ważne jest, jakiego typu drogi składają się na możliwe sposoby dotarcia do celu.
Opisy poszczególnych typów dróg i wskazówki ich zastosowania - niżej
Nazwa drogi to najczęściej nazwa ulicy, czasem poprzedzona numerem drogi (gdy ulica jest częścią drogi wojewódzkiej, krajowej etc - poza miastami pozostaje sam numer drogi). Co ważne, kilka polyline może mieć taką samą nazwę, i jest to bardzo częste zjawisko. Musi tak być na przykład dla ulic, które po części są gruntowe, po części asfaltowe, ale stosowane jest także ze względu na kategoryzację (ulica lokalna staje się w pewnym miejscu zbiorczą, a nazwa pozostaje taka sama) oraz adresację (boczne odnogi ulicy noszą jej nazwę, ponieważ znajdują się przy niej posesje opisywane numerami przypisanymi do "głównej" ulicy).
Typy dróg
Typ jest podstawowym atrybutem drogi. Z typu wynikają między innymi prędkość, jaka dla danej drogi jest przyjmowana, oraz to, jakie pojazdy mogą się po niej poruszać.
Niektóre atrybuty dróg wpływające na routing można jednak zmienić stosując parametryzację. Jeśli jest to dla danego typu pożądane, zostało wspomnianie w jego opisie. Sama parametryzacja jest tematem następnego rozdziału.
0x16 walkway/trail
Ten typ służy do rysowania ścieżek lub szlaków. Taka droga przeznaczona jest dla piechura