Nazywanie ulic
Z UMP
Spis treści |
Standardy nazywania ulic
Aby mapa była użyteczna powinna być ustandaryzowana. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć dlaczego jest to szczególnie ważne w przypadku nazywania ulic i dróg. Tak wiec, aby uniknąć problemów podczas wyszukiwania i indeksowania, należny się stosować do poniższych zasad:
Zasady ogólne
- Używamy pliterek oraz małych i Dużych literek. Piszemy zgodnie z zasadami polskiej ortografii.
- nie
matejkii nieMATEJKI, a Matejki
- nie
- Jeśli ulica ma nazwę dwuczłonową (Święty, Aleje, rondo, Imię Nazwisko) to będzie można ją odnaleźć wpisując tylko pierwszy albo tylko drugi wyraz, albo oba na raz.
- Gdy patronem ulicy jest człowiek, ulicę nazwać należny tylko jego nazwiskiem (imię, tytuł, stopień i inne takie rzeczy należny pominąć). Te zasadę można złamać, gdy imię, bądź tytuł, jest integralna częścią nazwy np: księcia Janusza, Stanisława Augusta, albo gdy w lokalnej społeczności nazwa ulicy, pomimo że dwuczłonowa, funkcjonuje jako jednoczłonowa np: Wita Stwosza (wymawiana przez tambylców jako Witastwosza). Mamy więc:
- Sobieskiego, a nie
Jana III Sobieskiego - Maczka, a nie
Generała Maczka - Plater, a nie
Emilii Plater - Wyszyńskiego, a nie
Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Kraińskiego, a nie
Księdza Kraińskiegoczyks. Kraińskiego
- Sobieskiego, a nie
- Gdy patronem ulicy jest jakiś święty/błogosławiony, który jest znany tylko z imienia, należny wtedy dać temu wyraz w nazwie ulicy i dostawić słowo Świętego/Świętej/Błogosławionego/Błogosławionej (proszę zwrócić uwagę na wielką literę) przed imieniem (nie stosujemy skrótu św.) np:
- Świętego Augustyna
- Świętego Tomasza
- Świętej Weroniki
- Gdy patronem ulicy jest święty/błogosławiony, ale znany zarówno z imienia i nazwiska, wtedy używamy po prostu nazwiska np:
- nie
Świętego Jana Bosko, a Bosko - nie
Świętego Maksymiliana Marii Kolbe, a Kolbe albo Kolbego
- nie
- W przypadku nazwisk dwuczłonowych typu Skłodowskiej-Curie, Grota-Roweckiego, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej należy dodać Label2 (lub nawet Label3) w którym nazwiska będą odwrócone, w przeciwnym wypadku nie będzie działało wyszukiwanie po drugim członie. Staszkowi został zgłoszony postulat, aby łącznik w nazwach był traktowany jak spacja podczas tworzenia indeksów, dzięki temu będzie można bez problemu znaleźć ulice po wpisaniu tylko jednego członu nazwiska. Jak tylko indeksator będzie to obsługiwał, ten akapit zostanie odpowiednio zmieniony, do tego czasu można się posiłkować poniższymi konstrukcjami:
- Label=Skłodowskiej-Curie, Label2=Curie-Skłodowskiej
- Label=Grota-Roweckiego, Label2=Roweckiego-Grota
- Label=~[0x2f]705 Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Label2=Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Label3=Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej
- Gdy w nazwie ulicy/drogi występuje wyraz aleja, rondo, plac, osiedle, to należny to uwzględnić przy nazywaniu ulicy. Piszemy wtedy pełny wyraz (np aleja a nie al., plac a nie pl.) oraz stosujemy się do zasad pisowni obowiązujących w języku polskim które stanowią że: aleja, rondo, plac, osiedle, piszemy mała literą, natomiast Aleje (i wszystko co jest w liczbie mnogiej) już wielką np:
- nie
Aleja Wilanowska, nieAl. Wilanowska, nieal. Wilanowska, a aleja Wilanowska - nie
r. ONZi nieRondo ONZ, a rondo ONZ - nie
Osiedle Widoki nieos. Widoka osiedle Widok - nie
aleje Jerozolimskiei niealeje Ujazdowskie, a Aleje Jerozolimskie i Aleje Ujazdowskie
- nie
- Gdy nazwa ulicy jest skrótem np: ONZ, ZHP, POW, wtedy nazywamy ulicę po prostu skrótem (nie stosujemy kropek po literkach), albo jeśli wolimy nazwać ja całą nazwą, wtedy koniecznie trzeba dodać w Label2 skrót bez kropek np:
- Label=Polskiej Organizacji Wojskowej, Label2=POW
- Label=Organizacji Wolność i Niepodległość, Label2=OWN
- Liczby w nazwach ulic należny zapisać używając cyfr oraz pominąć końcówkę -go np:
- nie Trzeciego Maja ani nie 3-go Maja, a 3 Maja
- nie nie Jedenastego Listopada ani nie 11-go Listopada, 11 Listopada
Zalecenia
- Ulice 1000-lecia, 500-lecia, 25-lecia, XX-lecia, Pięćsetlecia zapisujemy w sposób jakie widnieje na oficjalnych tabliczkach czy mapkach miasta. Warto jednak ułatwić zadanie potencjalnym szukaczom i dodać jako Label2 i Label3 inne możliwe formy zapisu tej nazwy:
- Jeśli ulica to 1000-lecia, to dodajmy do Label2=Tysiąclecia (i na odwrót).
- Jeśli ulica to XX-lecia, to warto dodać Label2=20-lecia, Label3=Dwudziestolecia.
- Wygląda na to, ze końcówka 'lecia' w nazwach typu 20-lecia, 50-lecia, 1000-lecia powinna być pisana małą literą, dlatego zalecana nazwa to 1000-lecia a nie
1000-Lecia. - Według poradni językowej PWN ([1]): "W złożeniach rzeczownikowych można stosować cyfry arabskie lub rzymskie, przy czym te ostatnie ograniczamy do liczb mniejszych niż 39" Piszemy zatem np:
- XX-lecia lub 20-lecia
- XXXIX-lecia lub 39-lecia
- 40-lecia, a nie:
XL-lecie - 1100-lecia, a nie:
MC-lecie"
Wyjątki
Poniżej wyjątki które można stosować podczas nazywania ulic. Część była wymieniona powyżej, ale może warto to zgrupować:
- Wita Stwosza
- Bolesława Chrobrego
- Leonarda da Vinci
CDN.