Geoportal/szkic1
Z UMP
Odpowiedź GUGiKu na nasz kolejny wniosek tutaj: Odpowiedź
Co ciekawe, po ponad roku korespondencji GUGiK uznał, że nasz wniosek nie dotyczy tego, co zostało tam zaznaczone, a czegoś innego - i na tej podstawie udzielił odpowiedzi odmownej.
Jednocześnie przyznał, iż usługi wyszukiwania i prezentacji Geoportalu są udostępnianie nieodpłatnie bez jakichkolwiek ograniczeń. Ponieważ to o wykorzystywanie tych właśnie usług nam chodzi - cieszymy się, że tu nie ma wątpliwości.
GUGiK napisał: "[...] materiały wskazane we wniosku nie mogą zostać udostępnione w trybie cytowanej ustawy.". I dalej: "Z informacji przekazanej we wniosku oraz piśmie zawierającym uzasadnienie wynika, że przedmiotem udostępnienia miałby być, nie same usługi wyszukiwanie i przeglądania, lecz dane przestrzenne prezentowane za ich pośrednictwem w serwisie www.geoportal.gov.pl. Oddzielając zatem dane od formy ich prezentacji należy zaznaczyć, że zgodnie z cytowanym wyrokiem NSA zastosowanie w przypadku udostępniania danych mają przepisy ustawy Prawo Geodezyjne i kartograficzne".
Wniosek nie dotyczył jednak udostępnienia danych. Tutaj wzór złożonych wniosków: Wniosek. W części II formularza zaznaczone zostało nie II.A (udostępnienie informacji publicznej w celu jej ponownego wykorzystania), a II.B (przedstawienie oferty zawierającej warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznej lub wysokość opłat, o których mowa w art. 23c ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej albo zawiadomienie o braku ograniczenia warunkami jej ponownego wykorzystania).
Powołując się na ostatni wyrok NSA (który zdefiniował zasoby GUGiKu jako informację publiczną, udostępnienie której musi jednak być zgodne z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne), GUGiK uznał więc, że nie może bezpłatnie udostępnić nam danych.
Problem polega na tym, że my nie chcemy, aby GUGiK nam coś dodatkowo udostepniał. W pismie określilismy, iż nasze wnioski "odnoszą się jedynie do wykorzystywania danych udostępnianych za pośrednictwem wyżej wyszczególnionych usług" (wyszukiwania i przeglądania, zgodnie z ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne nieodpłatnie), a we wnioskach zaznaczone zostało "obraz/grafika". Poprosiliśmy więc o potwierdzenie możliwości wykorzystania graficznej prezentacji tego, co GUGiK ma w swoich zasobach (a co jest, już bez wątpliwości także dla GUGiK, informacją publiczną). Nie są nam potrzebne wektorowe bazy danych przestrzennych, które posiada GUGiK. Co więcej, wykorzystując "graficzną prezentację" nie dążymy do odtworzenia tych baz. Nie ma więc powodu uciekać w, jak chce GUGiK, "oddzielenie danych od warstwy prezentacji". Wykorzystując prezentowaną ortofotomapę czy wizualizację danych katastralnych do umieszczenia na naszej mapie drogi/ulicy nie tworzymy niczego, co w jakikolwiek sposób miałoby stać się na powrót bazą źródłową. Chcemy jedynie spokojnie wykorzystywać to, co pokazuje Geoportal, do tworzenia otwartych map - podobnie jak ktoś, kto stojąc pod mapą postawioną przy Urzędzie Miasta przerysowuje ją na kartkę, by móc się poruszać po mieście.
- Osobną dyskusją, chociaż mniej nas dotyczącą, jest pytanie, jakie przepisy naruszyłby ktoś, kto korzystając z warstwy prezentacji próbowałby odtworzyć jakąś część bazy. Zasoby GUGiK, jako informacja publiczna (vide kilkanaście wyroków sądów, w tym wyrok NSA z 5 kwietnia 2013 roku, na który powołuje się GUGiK) nie są w tym wypadku chronione przez prawo autorskie, ani przez prawo ochrony baz danych (możliwość ponownego wykorzystania informacji publicznej gwarantuje Ustawa o dostępie do informacji publicznej, Art. 23b). Przykładem może być korzystanie z mapy granic (notabene fakt, że za udostepnienie bazy granic administracyjnych w Państwie należy zapłacić, to kuriozum) - chociaż rysując granice korzystając z graficznej prezentacji nie mamy szans stworzyć kopii bazy źródłowej, zapewne znajdzie się ktoś kto powie że jest to próba odtworzenia bazy. Mimo, iż jest to informacja publiczna, a więc nie łamiemy w ten sposób ani prawa autorskiego, ani prawa o ochronie baz danych, dla spokoju do określenia granicy można w wielu przypadkach użyć po prostu mapy katastralnej, unikając zarzutu chęci stworzenia kopii bazy danych granic.
GUGiK zwraca uwagę, iż "zakres usług wyszukiwania i przeglądania został opisany dokładnie w art. 9 ustawy". Tu chyba nie ma niedopowiedzeń - pomimo, iż zakres usług nie jest zamkniety (np. "usługa przeglądania natomiast pozwala co najmniej na wyświetlanie, nawigowanie"...) nie korzystamy z niczego ponad to, co udostępnia GUGiK w ramach tych usług. Korzystanie z wizualizacji, podobnie jak z wyszkukiwania, jak napisał GUGiK jest "nieodpłatne bez jakichkolwiek ograniczeń". W zasadzie jedyne ograniczenie, jakie nakłada wspominana przez GUGiK ustawa (w art. 12), to zapis iż "Dane dostępne za pośrednictwem usług, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2, mogą mieć formę, która uniemożliwia wtórne ich wykorzystanie w celach zarobkowych". Ustawa wprost opisuje więc udostępnienie danych w ramach ww. bezpłatnych usług, w odróżnieniu od danych źródłowych uzyskiwanych - odpłatnie - od GUGiK wizualizacja danych może mieć formę utrudniającą wykorzystywanie zarobkowe (co tak czy inaczej w naszym przypadku nie ma miejsca).
Dodatkowych opłat wymaga natomiast udostępnienie baz danych przez GUGiK. Wiąże się to oczywiście z otrzymaniem od GUGiK informacji źródłowych na nośnikach komputerowych (trudno bowiem zakładać, że GUGiKowi chodzi o wniesienie opłaty za możliwość korzystania z wizualizacji Geoportalu - to wymagałoby zmiany ustawy o infrastruktorze informacji przestrzennej, a także wprowadzenia licencji, a więc pewnie objęcia informacji publicznej prawem autorskim). Żadnych dodatkowych opłat nie wnosiliśmy, nie jesteśmy więc w posiadaniu tych danych, do których odnosi się GUGiK (nie jesteśmy także w stanie ich uzyskać w drodze wykorzystania wizualizacji na stronach Geoportalu, jak było zresztą wspomniane nie jest to naszym celem). Mimo iż nie były one przedmiotem naszych wniosków, odmowę ich bezpłatnego udostępnienia przyjmujemy ze zrozumieniem, szczególnie biorąc pod uwagę wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2013 roku.
Pomimo iż GUGiK odpowiedział nie do końca wprost (zwyczajowo pomijając także wymogi nakładane na decyzję administracyjną), nie ma wątpliwości co do możliwości wykorzystania usług przeglądania i wyszukiwania portalu www.geoportal.gov.pl nieodpłatnie bez jakichkolwiek ograniczeń przy jednoczesnej niemożliwości bezpłatnego uzyskania od GUGiK źródłowej formy ich zasobów.
Ponieważ nasze zainteresowanie zasobami GUGiK skupia się głównie wokół wykorzystania wyżej wymienionych usług Geoportalu, cieszymy się mogąc uznać, że nie ma w tym zakresie żadnych przeszkód.