Ślady

Z UMP

Przykład śladu, rejestracja co 1 sekunda
Przykład śladu, rejestracja co 1 sekunda

Ślad (track) to seria danych o położeniu geograficznym, zarejestrowanych automatycznie przez odbiornik.

Jedną z funkcji urządzeń GPS jest ciągła rejestracja danych o swoim położeniu geograficznym (DataLogger). Dzięki nim można potem uzyskać wizualizację przebytej drogi na mapie a także tworzyć elementy mapy. Rejestracja może być włączana i wyłączana przez użytkownika.

Ślad składa się z punktów śladu (trackpoint), z których każdy zawiera zazwyczaj następujące informacje:

  • szerokość geograficzna
  • długość geograficzna
  • czas rejestracji
  • wysokość n.p.m.

W odbiorniku GPS można ustawić różne sposoby zapisu śladu:

  • automatyczny
  • w stałych odstępach czasu
  • ze stałą odległością między punktami

W każdym ze sposobów można dodatkowo zdefiniować częstotliwość tworzenia punktów śladu. Przy rejestracji śladów w celu tworzenia na ich podstawie mapy, zaleca się ustawienie zapisu w stałych odstępach czasu co 1 lub 2 sekundy.

Spis treści

Zbieranie śladów

Ślad odpowiedniej jakości to ślad rejestrowany jak najgęściej (nawet co 1 sekundę) oraz wyłączonym "przyciąganiem do drogi". "Przyciąganie" oznacza wyświetlanie Twojej pozycji dokładnie na drodze (z mapy), którą idziesz/jedziesz, niezależnie od tego, że odbiornik ma określoną dokładność i widzi Twoje położenie w pewnej odległości od drogi. Jeśli nie wyłączysz "przyciągania", to zarejestrujesz przebieg dróg na mapie, którą się w danym momencie posługiwałeś, i podeślesz nam jej kopię. Oczywiście nie chcemy takiej treści i nie możemy jej użyć. Potrzebujemy prawdziwego śladu.

Garmin

Odbiorniki turystyczne (Vista, 60 itd.)

Ustawienia częstości rejestracji śladu w Vista HCx
Ustawienia częstości rejestracji śladu w Vista HCx

Wyłącz opcję "przyciąganie" (np. w Viście HXc -> mapa, Ustawienia, pierwsza zakładka, opcja Klej do drogi). Dodatkowo, we właściwościach rejestracji śladu (Vista HCx -> menu główne, Ślady, Ustawienia) ustawiamy interwał 1 sekunda - patrz obrazek po prawej. Zwróć uwagę, że ślad rozumiany jako trackback w odbiornikach turystycznych ma niezbyt wysoki limit na liczbę punktów. W przypadku eTrexów (Legend/Vista HC/HCx) jest to 10000 punktów czyli 2h46m40s przy zapisie co sekundę.

Jak widać ślady zapisane na karcie?
Jak widać ślady zapisane na karcie?
Zarejestrowanie dłuższego śladu jest możliwe, jeśli Twój odbiornik obsługuje zapis na kartę - patrz obrazek po lewej. W takim przypadku ślad może mieć dowolną długość, a limitowany jesteś stanem baterii. Ślad zapisywany na kartę ma postać pliku gpx, który jest gotowy do zgłoszenia. Ślad zapisany w pamięci urządzenia musi być najpierw "wyciągnięty" do MapSource i zapisany jako gpx albo gdb.

Odbiorniki samochodowe (nuvi)

W odbiornikach samochodowych typu nuvi oba ustawienia osiąga się poprzez jeden ukryty ekran. Nie znajdziesz tego w dokumentacji, ale znajdziesz na forum Garniaka i szukasz Ukryty TrackLog dla swojego modelu. Tylko taki ślad nie jest przyciągany do drogi. Dodatkowo, zapisywany jest co 1 sekunda. W zależności od ustawień plik ze śladem ma rozszerzenie .gpx lub .bin i powstaje w katalogu Logs lub Debug w pamięci odbiornika. Gdyby po podłączeniu urządzenia do komputera katalog nie był widoczny należy w Panelu Sterowania-Personalizacja-Opcje Folderów zaznaczyć pokazywanie ukrytych folderów. Plik binarny .bin trzeba jeszcze skonwertować do formatu gpx np. tu.

Programy do ściągania i edycji

Żeby wczytać z urządzenia Garmin swój ślad, usunąć niepotrzebne dane i dodać do niego opisy, potrzebujesz któregoś programu:

Potrafią one także wysłać dane do urządzenia - nie tylko świeże mapy. A więc możesz na komputerze przygotować punkty, które chcesz odwiedzić, a nawet trasę między nimi, i wgrać to do odbiornika. A takie punkty do odwiedzenia to mogą być nasze miejsca wątpliwe, które trzeba sprawdzić w terenie, i potwierdzić lub zgłosić poprawki. Pakiet takich wskazań przygotujesz ze źródeł mapy, klikając w wyciag_niepewne.bat (Windows).


Żeby pod Linuksem uzyskać działający Mapsource z mapą UMP-pcPL należy:

  • pobrać Mapsource by PouchX (link powyżej - ten z drobną modyfikacją, niektórzy wolą starszą wersję), rozpakować, plikowi MapSource.exe nadać atrybut wykonywalności
  • pobrać mapę UMP-pcPL ze strony - wersja (A) zip dla Linuksa
    • rozpakować
    • pobrać aktualizację
chmod +x Update_UMP-pcPL_rsync.sh
// zmień linijkę WERSJA= //
./Update_UMP-pcPL_rsync.sh
    • (potrzebne tylko przy pierwszej instalacji??) poprawić skrypt instalujący: drugą linijkę 'set galaz' zostawić bez warunku IF, a jedynie jako galaz=HKLM\SOFTWARE
    • uruchomić Windows i w nim wywołać skrypt, oraz w regedit poprawić wpis z ID (wpisać wartość ręcznie)
wine cmd /c install_UMP-topo.bat
wine regedit regedit
    • zależnie od upodobań włączyć skórkę
wine cmd /c skorka-reczniak.bat
  • uruchomić Mapsource (w Linuksie) i włączyć mapę: menu Wyświetl - Przełącz do produktu - UMP.

Android

Użyć można niemal dowolnej dostępnej aplikacji GPS, o ile ustawi się zapis punktu co 1 sek. Poręczne okazały się takie programy:

  • Locus, rozwijany w szybkim tempie, oferujący bogatą funkcjonalność nawet w wersji darmowej. Z naszego punktu widzenia najistotniejsze są: możliwość wgrania mapy UMP w wersji wektorowej co uniezależnia nas od dostępu do sieci oraz możliwość wstawiania dodatkowych punkty w zapisywanym śladzie co ułatwia opisywanie zmian nawierzchni czy dodawanie POI i jednocześnie zachowanie całej informacji w pojedynczym śladzie. Taki ślad, po wyeksportowaniu do pliku gpx, jest gotowy do wysłania na FlySpray. Na dodatek Locus obsługuje mapy rastrowe w formacie KMZ i paru innych. Taka mapa wyświetlona jako podkład bardzo pomaga w orientacji w terenie.
  • OsmAnd używa wielu map rastrowych i wektorowych, zapisuje ślady (Ustawienia>Nawigacja>Zapisuj ślad do GPX - ślady zbierają się same z każdego dnia osobno)
  • OSMtracker pomaga zbierać duże ilości POI różnych kategorii,
  • GPS Logger jest wygodny do dłuższych tracków
  • Dedee GpsLogger do zbierania numeracji
  • Yanosik - wprawdzie nie weźmiesz z niego śladów, ale możesz je wysłać - a tam możemy z nich skorzystać.

Oczywiście może "podpasować" Ci jeszcze inny program - napisz nam o tym.


Smartfony, przy wielu zaletach, mają również słabsze strony, o których warto pamiętać. Wielu użytkowników narzeka na trudności ze znalezieniem satelitów po nawet niezbyt długiej przerwie. Bardzo pomaga w tym A-GPS, ale potrzebna jest włączona transmisja danych. Jeśli zainstalujesz GPS Status, włączysz transmisję danych i uruchomisz program, on sam zaktualizuje dane A-GPS jeśli są zbyt stare i uzyska fix w około 15-20 s, czyli znacznie szybciej niż zwykły odbiornik turystyczny. Przy okazji będziesz mógł w prosty sposób skalibrować kompas. Z drugiej strony, jeśli dane A-GPS będą nieaktualne a transmisja danych będzie wyłączona, nawet 5-10 minut czekania może nie wystarczyć. Jeśli nie możesz skorzystać z transmisji danych to przynajmniej uaktualnij A-GPS poprzez wi-fi. Przez następne 2-3 godziny względnie łatwo uzyskasz fix. Pamiętaj również o tym, że telefon jest bardzo mało odporny na wodę a w czasie długiego deszczu wiele potrafi przemoknąć. Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę, to pomyśl o foliowym woreczku lub podobnym zabezpieczeniu. A wcześniej sprawdź, ile czasu wytrzyma bateria przy zapisie śladu non-stop. Jeśli padnie w drodze, sięgniesz po szczegółową mapę, którą ze sobą weźmiesz, prawda?

iPhone/iPad/iPod

Symbian

Windows Mobile

Windows Phone

Windows CE

Bada OS

Inne