Adresacja

Z UMP

(Różnice między wersjami)
Linia 10: Linia 10:
= Podstawy =
= Podstawy =
-
Niniejszy opis dotyczy wprowadzania numerów za pomocą programu MapEdit++. ME++ zmienia to następnie na format pliku mapy, czyli linie które możemy zobaczyć później obok definicji ''polyline''
+
Niniejszy opis dotyczy wprowadzania numerów za pomocą programu MapEdit++. ME++ zmienia to następnie na format pliku mapy, czyli linie które możemy zobaczyć później obok definicji ''polyline'' naszej ulicy.
 +
 
 +
Do wprowadzania numerów przydatne będzie włączenie opcji ''Show Numbers along Roads'' w menu ''View'' programu ME++. Samych zmian dokonuje się w trybie edycji węzłów (''Edit nodes'', czyli M), przez wybranie właściwości węzła (prawy przycisk myszki nad danym węzłem, Node Properties), zakładka ''Numbers''.
 +
 
 +
 
 +
Uwaga: numery ulicy to własność '''odcinka''' danej ulicy. Nie są definiowane jak POI przez jakiś punkt, ale przez zakres zdefiniowany dla danego odcinka. Zakres ten definiowany jest z kolei w '''węzłach''', z podziałem na prawą i lewą stronę (idąc od początku polyline).
 +
 
 +
 
 +
 
 +
= Zaczynamy =
 +
 
 +
Dla przykładu: mamy piękną, prostą ulicę, która jest numerowana idealnie, tzn. z jedej strony są numery od 1 do 31 (wszystkie budynki na równych działkach), a z drugiej od 2 do 14, co prawda mniej numerów bo działki węższe, ale jednak wciąż wszystkie równe. Oznacza to, co dla nas ważne, że zmiana numeru nastepuje co ''N'' metrów, i jest to wartość stała dla całej ulicy.

Wersja z dnia 14:37, 9 lip 2008

Po co?

Odpowiedź jest dość prosta - adresacja jest po to, aby w urządzeniu można było podać Piłduskiego 13, i dojechać na tę ulicę właśnie pod ten numer.

Konsekwencją tego jest sposób wyboru celu podróżu podczas podawania adresu -- po podaniu nazwy ulicy odbiornik GPS pokaże adresy, jakie zna na tej ulicy (jako alternatywę do numeru, który można i tak wpisać samemu, niżej będzie napisane dlaczego ma prawo go zlokalizować mimo iż nie jest na liście znanych).

Jeśli ulica nie ma numeracji, ale składa się z kilku części (polyline), mamy dość kłopotliwą sytuację gdy odbiornik daje nam możliwość wyboru między Piłsudskiego, Piłsudkiego a Piłsudskiego, tyle że bez żadnej dodatkowej informacji. Użytkownik wybiera więc "w ciemno" miejsce, do którego jedzie.


Podstawy

Niniejszy opis dotyczy wprowadzania numerów za pomocą programu MapEdit++. ME++ zmienia to następnie na format pliku mapy, czyli linie które możemy zobaczyć później obok definicji polyline naszej ulicy.

Do wprowadzania numerów przydatne będzie włączenie opcji Show Numbers along Roads w menu View programu ME++. Samych zmian dokonuje się w trybie edycji węzłów (Edit nodes, czyli M), przez wybranie właściwości węzła (prawy przycisk myszki nad danym węzłem, Node Properties), zakładka Numbers.


Uwaga: numery ulicy to własność odcinka danej ulicy. Nie są definiowane jak POI przez jakiś punkt, ale przez zakres zdefiniowany dla danego odcinka. Zakres ten definiowany jest z kolei w węzłach, z podziałem na prawą i lewą stronę (idąc od początku polyline).


Zaczynamy

Dla przykładu: mamy piękną, prostą ulicę, która jest numerowana idealnie, tzn. z jedej strony są numery od 1 do 31 (wszystkie budynki na równych działkach), a z drugiej od 2 do 14, co prawda mniej numerów bo działki węższe, ale jednak wciąż wszystkie równe. Oznacza to, co dla nas ważne, że zmiana numeru nastepuje co N metrów, i jest to wartość stała dla całej ulicy.