Finanse

Z UMP

(Różnice między wersjami)
d (komórki Vikings Mobile: polecenie linkiem, nie mailem, i przegląd detali)
d (Na co potrzebujemy pieniędzy: refresh)
Linia 9: Linia 9:
= Na co potrzebujemy pieniędzy =
= Na co potrzebujemy pieniędzy =
* domena: 35 zł/rok
* domena: 35 zł/rok
-
* serwer www/kompilacje garmin: kupiony okazyjnie, doposażony (pamięć, dyski) za kilkaset zł z kieszeni, pracuje w zaprzyjaźnionej serwerowni
+
* serwer www/kompilacje garmin: <del>kupiony okazyjnie, doposażony (pamięć, dyski) za kilkaset zł z kieszeni, pracuje w zaprzyjaźnionej serwerowni</del> wirtualny w zaprzyjaźnionej serwerowni
* serwer mapy www: prywatny, utrzymywany przy okazji innych zadań
* serwer mapy www: prywatny, utrzymywany przy okazji innych zadań
* serwery "bufor", na inne kompilacje, oraz wiki/FS: wirtualne w zaprzyjaźnionych serwerowniach
* serwery "bufor", na inne kompilacje, oraz wiki/FS: wirtualne w zaprzyjaźnionych serwerowniach
* serwer spinający (mail, cvs, dns, inne drobiazgi): komercyjny, 36zł/mies
* serwer spinający (mail, cvs, dns, inne drobiazgi): komercyjny, 36zł/mies
 +
* serwer monitorujący: komercyjny, 4zł/mies
= Polecenia =
= Polecenia =

Wersja z dnia 20:37, 11 sty 2017

Spis treści

Skąd mamy pieniądze

Z kieszeni... Korzystamy z kilku serwerów, staramy się żeby one nie były kosztowne, jednak tworzenie mapy pewnych pieniędzy potrzebuje (chociażby na paliwo, żeby samochodem pojechać naokoło i specjalnie sprawdzić coś przy okazji normalnej podróży), oraz przede wszystkim mnóstwa czasu, a wiadomo czas to pieniądz. I nasz czas, i nasze wydatki są pokrywane z naszych prywatnych zasobów.

Nie jesteśmy OPP, ani nawet stowarzyszeniem, nie możemy zbierać jednego procenta i innych wpłat. Przelewy byłyby traktowane jako darowizna, z jej limitami. Więc taka metoda wsparcia naszego rozwoju jest problematyczna. Jeśli jednak chcecie wesprzeć nas "symboliczną złotówką", to proszę o przelew na

87 1140 2004 0000 3602 7161 8776 (mBank)

Na co potrzebujemy pieniędzy

 • domena: 35 zł/rok
 • serwer www/kompilacje garmin: kupiony okazyjnie, doposażony (pamięć, dyski) za kilkaset zł z kieszeni, pracuje w zaprzyjaźnionej serwerowni wirtualny w zaprzyjaźnionej serwerowni
 • serwer mapy www: prywatny, utrzymywany przy okazji innych zadań
 • serwery "bufor", na inne kompilacje, oraz wiki/FS: wirtualne w zaprzyjaźnionych serwerowniach
 • serwer spinający (mail, cvs, dns, inne drobiazgi): komercyjny, 36zł/mies
 • serwer monitorujący: komercyjny, 4zł/mies

Polecenia

Swego rodzaju finansowaniem naszego działania mogą być polecenia. My polecamy Ci jakieś produkty, Ty zachęcony zaczynasz korzystać, my dostajemy za to jakieś korzyści.

komórki Vikings Mobile

W mojej ocenie - bardzo dobra oferta dla osób z różnymi potrzebami:

 • Dużo korzystająca osoba płaci 29zł za nolimit, podobnie jak w innych sieciach, ale dostaje w tym także MMS oraz większy niż w innych sieciach pakiet danych.
 • Średnio gadająca osoba wpłaca 19 zł, i dostaje za to 100 minut (a do Play bez limitu), SMS i MMS bez limitu, i 3GB transferu. Zamiast części minut można wykupić do 5GB dodatkowego transferu.
 • Mało gadająca osoba po pierwszym doładowaniu ma te 19 zł do wykorzystania przez rok: przez miesiąc jak wyżej, a potem tanie używanie (19gr za minutę i 9gr za SMS) i lejek na internet.
 • Szczegóły oferty
 • Dla osób bardzo mało używających komórki lepsza może być oferta Virgin #Freemium.
 • Jeśli chcesz skorzystać, skorzystaj z linka.
 • Co ja wtedy zyskam? Jedno miesięczne doładowanie. [EDIT 26.04.2016] Jeśli skorzystasz z zaproszenia, i doładujesz swoje konto trzy razy przez pół roku, to też dostaniesz takie doładowanie.

internetowy kantor

Spłacam kredyt mieszkaniowy we frankach. Dokładniej to spłacam w złotówkach. Od jakiegoś czasu jest możliwość spłaty bezpośrednio we frankach. Kiedyś przeliczyłem kursy, i wyszło że mój bank, mimo że wcale nie najdroższy, potrąca mi ok. 50 zł miesięcznie więcej, niżbym kupował franki w kantorze i je zanosił do kasy banku. Więc postanowiłem tak robić. A ponieważ mamy XXI wiek, wybrałem kantor w internecie.

 • Czemu ten? Są przecież inne! Opis oferty wydał mi się najbardziej przejrzysty, a warunki najprzystępniejsze: ma konta w wielu bankach, więc przelewy są tańsze i szybsze, ma dość długie godziny działania, ma mechanizm "pilnuj kursu i kup/sprzedaj gdy będzie tyle ile chcę". Kursy są szybko zmienne, więc ciężko porównać z innymi, ale spread ma nieduży: w tym momencie 3,5 grosza na franku, podczas gdy sporo banków powyżej 20.
 • Szczegóły oferty.
 • Na co trzeba uważać? Usługa działa od 8:30 do 20:00 w dni robocze, a kurs zmienia się cały czas, więc w środku nocy nie skorzystasz z chwilowego skoku kursu.
 • Jeśli chcesz skorzystać, użyj tego linku.
 • Co ja wtedy zyskam? Drobną obniżkę części marży, co może dać zysk na przykład 15 zł (sprawdziłem w tym momencie - miałbym obniżkę 3 grosze dla kupowania franków, 1,5 grosza dla euro).

1&1

Dostawca usług internetowych: domeny, hosting stron www, serwery wirtualne i fizyczne, sklepy.

 • Czemu ten? Są przecież inne! Oferta dla mnie najlepsza (Hostinger daje mniej dysku, podobnie OVH, albo wyraźnie drożej, a ich żelazne podobno się często psują). Dają "30 dni próbnych": trzeba zapłacić (nie ma np. 14 dni bez płacenia), ale można się wycofać i robią zwrot. W ciągu kilku lat działania zdarzyło się dosłownie kilka krótkich przerw w dostępności serwera, po kilkanaście minut. Całkiem wygodny panel sterowania serwerem (monitoring, restart, reinstalacja itp.)
 • Jeśli chcesz skorzystać, użyj tego linku.
 • Co ja wtedy zyskam? Zależy, co zamówisz - tabelka tutaj, np. 3 miesiące działania naszego serwera.