Komunikaty głosowe

Z UMP

(Różnice między wersjami)
(Drogi lokalne (0x05 i 0x06))
(Drogi lokalne (0x05 i 0x06))
Linia 27: Linia 27:
[[Grafika:przyklad2.PNG]]
[[Grafika:przyklad2.PNG]]
-
Aby jadąc z punktu A do punktu B usłyszeć komendę głosową "trzymaj się prawej" na rozjeździe, łącznik musi być nazwany. To samo dotyczy podróży z punktu A do punktu C: drugi łącznik musi też być nazwany. Być może
+
Aby jadąc z punktu A do punktu B usłyszeć komendę głosową "trzymaj się prawej" na rozjeździe w punkcie X, łącznik musi być nazwany. To samo dotyczy podróży z punktu A do punktu C: drugi łącznik musi też być nazwany. Co jednak zrobić aby w punkcie X usłyszeć komendę trzymaj się lewej (aby nie zjechać do punktu B) a w punkcie Y trzymaj się prawej (aby nie zjechać do C)? Wydaje mi się, że należy inaczej nazwać drogę od X do Y i wtedy takie komendy powinny paść, aczkolwiek nie testowałem tego.
CDN.
CDN.

Wersja z dnia 09:55, 24 maj 2008

Spis treści

Wstep

Poniższe informacje mogą pomóc w rysowaniu dróg w projekcie UMP tak aby nawigacja wydawała poprawne komendy głosowe. Wszystkie niżej opisane zasady wynikają z moich obserwacji i nie są podparte żadną znajomością konkretnych algorytmów których używa Garmin. Z tego powodu na pewno czasami mogą być błędy i nieścisłości w moich wnioskowaniach, ale w większości przypadków można, po zdobyciu małego doświadczenia, rysować tak aby komendy były poprawne.

Drogi szybkiego ruchu: (0x01 do 0x03)

W przypadku tych dróg zasady są całkiem jasne. Jeśli od tego typu drogi odchodzi inna pod kątem większym niż 135 stopni (tu mogę się mylić co do stopni) a droga z której zjeżdżamy biegnie dalej prosto, to wtedy pada komenda "trzymaj się prawej" (ewentualnie lewej) (jeśli kąt zbliża się do 90 stopni to wtedy pada komenda skręć w lewo, prawo). W niektórych przypadkach chcielibyśmy aby w przypadku jechania prosto padła komenda "trzymaj się lewej" gdyż na przykład droga ma 4 pasy w tym dwa skrajne prawe służą do skrętu w prawo a lewe do jazdy na wprost. W takim przypadku należy drogę którą będziemy się poruszać skończyć w miejscu rozwidlenia i narysować dwie nowe odchodzące od tego punktu. Z moich doświadczeń wynika, że skutkuje to komendami trzymaj się lewej (jazda na wprost), trzymaj się prawej (skręt lub zjazd w prawo).

Drogi krajowe (0x04)

Tu sytuacja jest trochę dziwna. Z moich obserwacji wynika, że jeśli od tego typu drogi odchodzi druga też 0x04 to wtedy zawsze pada komenda trzymaj się lewej (jazda na wprost, lub lekko w lewo), trzymaj się prawej (odbicie w prawo lub na wprost). Nie ma znaczenia w tym momencie czy drogi podzielimy (jak w przypadku 0x01-0x03) czy nie, komenda tego typu zawsze jest podawana. Nie sprawdziłem jeszcze co się dzieje gdy od takiej drogi odchodzi droga niższego typu 0x05, 0x06, ale to uzupełnię w najbliższym czasie jak tylko gdzieś znajdę pole testowe.

Drogi lokalne (0x05 i 0x06)

Tutaj zaczyna się zabawa gdyż teoretycznie tak samo narysowana droga daje różne komunikaty w cne oraz u nas. Ogólnie podstawowa zasada jest taka:

Jeśli drogi nie są nazwane, a ich układ jest taki że nie padnie komenda skręć w lewo/prawo (kąt pomiędzy drogami większy niż ok 135 stopni) to wtedy Garmin nie powie nic. Nie jest ważne w tym momencie że jedna droga biegnie dalej prosto, a druga wyraźnie od niej odbija. Żaden komunikat głosowy nie zostanie podany (dziwne bo w cne pada) i już (taki przypadek jest dosyć częsty w miastach z drogami dwupasmowymi, gdzie wjazd na taką drogę rysowany jest z reguły jako rozwidlenie dróg i dodatkowo nie daje się temu nazw). Sytuacja zmienia się gdy drogi posiadają swoje nazwy, wtedy komunikaty głosowe typu trzymaj się lewej/prawej, odbij w lewo/prawo są podawane. Wygląda na to, że w przypadku tego typu dróg, Garmin nie rozróżnia ich jeśli nie mają nazwy, przez co uważa że jedziemy dalej tą samą drogą i informować o manewrze nie wypada.

Ponoć jeden obraz wart jest tysiącu słów. Wobec tego kilka obrazków wyjaśniających o so właściwie biega: Grafika:trzymaj-sie1.png

Wyobraźmy sobie że jedziemy drogą żółtą od punktu A i planujemy zjechać na autostradę A4 (przykład żywcem wzięty z Katowic, już przeze mnie poprawiony tak aby informował poprawnie o zjeździe). Ponieważ ani droga A and zjazd na autostradę A4 nie mają nazw, żadna komenda głosowa nie padnie. Padłaby skręć w lewo jeśli kąt byłby mniejszy (powiedzmy mniej niż 135 stopni). W tym wypadku wystarczy nazwać ten mały odcinek łączący drogę A z A4 (ja nazwałem to A4) i komenda głosowa padnie: trzymaj się lewej w A4 i o to chodzi.

Weźmy pod lupę dalszą część tego samego obrazka. Jedziemy z punktu A i planujemy skręcić w prawo w Witosa. W tym momencie nawigacja poda komunikat: skręć w praw w Witosa. Lecz ta informacja nie dotyczy punktu B, ale C. Aby powiedział w punkcie B trzymaj się prawej należy znowu nazwać ten mały odcinek łączący drogę A z Witosa. Wtedy najprawdopodobniej padną dwie komendy: trzymaj się prawej w punkcie B, oraz skręć w prawo w Witosa w punkcie C. W tym momencie muszą się odezwać tubylcy czy takie coś ma sens, według mnie nie ma i raczej wskazana byłaby tylko komenda "trzymaj się prawej" dotycząca punktu B. Aby to osiągnąć trzeba bardziej wyprofilować dojazd łącznika w punkcie C, tak aby kąt pomiędzy łącznikiem i ulicą Witosa był większy od 135 stopni.

Kolejny obrazek wyjaśniający o co chodzi:

Grafika:przyklad2.PNG

Aby jadąc z punktu A do punktu B usłyszeć komendę głosową "trzymaj się prawej" na rozjeździe w punkcie X, łącznik musi być nazwany. To samo dotyczy podróży z punktu A do punktu C: drugi łącznik musi też być nazwany. Co jednak zrobić aby w punkcie X usłyszeć komendę trzymaj się lewej (aby nie zjechać do punktu B) a w punkcie Y trzymaj się prawej (aby nie zjechać do C)? Wydaje mi się, że należy inaczej nazwać drogę od X do Y i wtedy takie komendy powinny paść, aczkolwiek nie testowałem tego.

CDN.