Nazewnictwo i adresacja osiedli

Z UMP

(Różnice między wersjami)
(Budynki adresowane nazwami ulic)
Linia 1: Linia 1:
-
Jeśli '''budynki''' na osiedlu '''adresowane''' są '''nazwą osiedla''', ulice na
+
Osiedla (i bloki na nich) stanowią zwykle małe wyzwanie dla numerującego.
-
tym osiedlu powinny nazywać się "Osiedle ''XYZ''".
+
 
 +
Jeśli '''budynki''' (w tym bloki, garaże, budki etc) na osiedlu '''adresowane''' są '''nazwą osiedla''', najprościej jest nazywać uliczki na
 +
tym osiedlu "Osiedle ''XYZ''" i po prostu dodawać numerację do węzłów. Nie zawsze jednak jest to możliwe - patch niżej jak sobie z tym radzić.
 +
 
 +
Jeżeli bydynki '''adresowane''' są '''nazwami ulic''', ulice mogą mieć swoją rzeczywistą nazwę, pozostaje jednak kwestia jak trafić na dane osiedle po nazwie - patch niżej.
-
Jeżeli '''adresowane''' są '''nazwami ulic''', ulice powinny mieć swoją rzeczywistą nazwę.
 
== Budynki adresowane nazwą osiedla ==
== Budynki adresowane nazwą osiedla ==
-
Przy budynkach stojących w głębi osiedla (i przy takich, które stoją nie przy "swojej"
+
Jeśli osiedle nie ma nazwanych ulic, a wszystkie ulice i uliczki to po prostu "Osiedle ''XYZ''" - nie ma problemu.
-
ulicy, lub gdy adresowane są nazwą osiedla a ulica przy której stoją ma
+
 
-
własną nazwę którą trzeba zachować) możemy pomóc sobie chodnikami
+
Jeśli na osiedlu mamy ulice, które mają swoją własną nazwę, a mimo to stojące przy nim budynki numerowane są nazwą osiedla, radzimy sobie z tym na kilka sposobów:
 +
 
 +
# jeśli budynek ma własny dojazd, podjazd, parking etc odchodzący od ulicy o własnej nazwie, ten odcinek (zwykle będzie to 0x07 - alleway/private driveway) nazywamy "Osiedle ''XYZ''" i opisujemy numer budynku
 +
 
 +
# jeśli budynek stoi przy ulicy o jakiejś nazwie, nie ma własnego dojazdu, i nie ma sensownego odcinka który możnaby tam opisać nazwą osiedla, do "głównej" ulicy (dajmy na to Perkuna) dodajemy w polu Extras atrybut '''"Label3=osiedle ''XYZ''"'''. ''Label3'' służy do opisywania alternatwnej nazwy drogi. W naszym przypadku spowoduje, że dany numer budynku zostanie przypisany zarówno do "Osiedle ''XYZ''" jak i podstawowej nazwy ulicy (czyli wyszuka się np. jako osiedle XYZ 20 jak i Perkuna 20). Zwykle nie będzie to problemem, należy jednak zwrócić uwagę czy na dalszym odcinku ulica ta nie ma własnych budynków o pokrywająch się numerach - wtedy tego rozwiązania zastosować nie możemy.
 +
 
 +
# przy budynkach stojących w głębi osiedla możemy pomóc sobie chodnikami
(walkway/trail). Chodniki powinny mieć "właściwą" dla budynku nazwę, a także
(walkway/trail). Chodniki powinny mieć "właściwą" dla budynku nazwę, a także
być gdzieś przypięte do ulicy (nie każdy z osobna, ale tak aby [[routing]] mógł
być gdzieś przypięte do ulicy (nie każdy z osobna, ale tak aby [[routing]] mógł
znaleźć jakieś dojście). Ważne, aby potem przy poszukiwaniu konkretnego
znaleźć jakieś dojście). Ważne, aby potem przy poszukiwaniu konkretnego
budynku znalazł się na mapie w mniej więcej właściwym miejscu.
budynku znalazł się na mapie w mniej więcej właściwym miejscu.
 +
== Budynki adresowane nazwami ulic ==
== Budynki adresowane nazwami ulic ==

Wersja z dnia 12:33, 11 lut 2010

Osiedla (i bloki na nich) stanowią zwykle małe wyzwanie dla numerującego.

Jeśli budynki (w tym bloki, garaże, budki etc) na osiedlu adresowanenazwą osiedla, najprościej jest nazywać uliczki na tym osiedlu "Osiedle XYZ" i po prostu dodawać numerację do węzłów. Nie zawsze jednak jest to możliwe - patch niżej jak sobie z tym radzić.

Jeżeli bydynki adresowanenazwami ulic, ulice mogą mieć swoją rzeczywistą nazwę, pozostaje jednak kwestia jak trafić na dane osiedle po nazwie - patch niżej.


Budynki adresowane nazwą osiedla

Jeśli osiedle nie ma nazwanych ulic, a wszystkie ulice i uliczki to po prostu "Osiedle XYZ" - nie ma problemu.

Jeśli na osiedlu mamy ulice, które mają swoją własną nazwę, a mimo to stojące przy nim budynki numerowane są nazwą osiedla, radzimy sobie z tym na kilka sposobów:

  1. jeśli budynek ma własny dojazd, podjazd, parking etc odchodzący od ulicy o własnej nazwie, ten odcinek (zwykle będzie to 0x07 - alleway/private driveway) nazywamy "Osiedle XYZ" i opisujemy numer budynku
  1. jeśli budynek stoi przy ulicy o jakiejś nazwie, nie ma własnego dojazdu, i nie ma sensownego odcinka który możnaby tam opisać nazwą osiedla, do "głównej" ulicy (dajmy na to Perkuna) dodajemy w polu Extras atrybut "Label3=osiedle XYZ". Label3 służy do opisywania alternatwnej nazwy drogi. W naszym przypadku spowoduje, że dany numer budynku zostanie przypisany zarówno do "Osiedle XYZ" jak i podstawowej nazwy ulicy (czyli wyszuka się np. jako osiedle XYZ 20 jak i Perkuna 20). Zwykle nie będzie to problemem, należy jednak zwrócić uwagę czy na dalszym odcinku ulica ta nie ma własnych budynków o pokrywająch się numerach - wtedy tego rozwiązania zastosować nie możemy.
  1. przy budynkach stojących w głębi osiedla możemy pomóc sobie chodnikami

(walkway/trail). Chodniki powinny mieć "właściwą" dla budynku nazwę, a także być gdzieś przypięte do ulicy (nie każdy z osobna, ale tak aby routing mógł znaleźć jakieś dojście). Ważne, aby potem przy poszukiwaniu konkretnego budynku znalazł się na mapie w mniej więcej właściwym miejscu.


Budynki adresowane nazwami ulic

Jeśli budynki adresowane są ulicami, pozostaje problem znalezienia osiedla przy wyszukiwaniu po adresie. W tym celu tworzymy gdzieś w logicznym centrum osiedla chodnik z nazwą "Osiedle XYZ". Ten akurat chodnik powinien być przypięty gdzieś blisko do ulicy, jest to bowiem miejsce do którego ma trafić samochodem potencjalny turysta, który każe nawigacji dowieźć się do danego osiedla.

Oczywiście zamiast chodnika może być to kawałek jakiejś uliczki, przy którym nie ma numerowanych budynków (a co za tym idzie, nie musi się nazywać jak ulica). Warunek: jak wyżej, czyli logiczne centrum osiedla, a nie koło śmietników na tyłach ;)

Jeśli na danym osiedlu jest praktycznie tylko jedna ulica (w sensie nazewnictwa), można wykorzystać Label2 do podania nazwy osiedla. Trzeba jednak pamiętać (i rozważyć czy to ma sens) że ma to efekt uboczny - przy nawigacji przez tę ulicę Label2 będzie wykorzystywane jako jej nazwa.

W przypadku gdy na osiedlu są dwie i więcej nazwane ulice, Label2 z nazwą osiedla mogłoby powodować znalezienie np. dwóch budynków o takim samym adresie (np. "Osiedle XYZ 20", jeśli 20tka jest na obu ulicach). Dlatego lepiej jest stosować rozwiązanie z chodnikiem.

Label2

Dodatkowo jako Label2 można podać nazwę osiedla podaną w drugą stronę, tj. np. "XYZ Osiedle". Ułatwi to poszukiwania np. informatykom.