Nazewnictwo i adresacja osiedli
Z UMP
Osiedla (i bloki na nich) stanowią zwykle małe wyzwanie dla numerującego.
Jeśli budynki (w tym bloki, garaże, budki etc) na osiedlu adresowane są nazwą osiedla, najprościej jest nazywać uliczki na tym osiedlu "osiedle XYZ" (samo "osiedle" piszemy z małej litery, dopiero nazwę własną od dużej) i po prostu dodawać numerację do węzłów. Nie zawsze jednak jest to możliwe - patrz niżej jak sobie z tym radzić.
Jeżeli bydynki adresowane są nazwami ulic, ulice mogą mieć swoją rzeczywistą nazwę, pozostaje jednak kwestia jak trafić na dane osiedle po nazwie - patrz niżej.
Budynki adresowane nazwą osiedla
Jeśli osiedle nie ma nazwanych ulic, a wszystkie ulice i uliczki to po prostu "osiedle XYZ" - nie ma problemu.
Jeśli na osiedlu mamy ulice, które mają swoją własną nazwę, a mimo to stojące przy nim budynki numerowane są nazwą osiedla, radzimy sobie z tym na kilka sposobów:
- jeśli budynek ma własny dojazd, podjazd, parking etc odchodzący od ulicy o własnej nazwie, ten odcinek (zwykle będzie to 0x07 - alleway/private driveway) nazywamy "osiedle XYZ" i opisujemy numer budynku
- jeśli budynek stoi przy ulicy o jakiejś nazwie, nie ma własnego dojazdu, i nie ma sensownego odcinka który możnaby tam opisać nazwą osiedla, do "głównej" ulicy dodajemy w polu Extras tej ulicy atrybut "Label3=osiedle XYZ". Label3 służy do opisywania alternatwnej nazwy drogi. W naszym przypadku spowoduje, że dany numer budynku zostanie przypisany zarówno do "osiedle XYZ" jak i podstawowej nazwy ulicy (czyli wyszuka się np. jako osiedle XYZ 30 jak i Ulica 30). Są trzy możliwości:
- ta ulica nie ma "własnych" budynków - Label3 nie jest problemem, ponieważ nikt nie będzie szukał np. "Popielidów 30", tylko "osiedle Piastów 30" (a przynajmniej nie powininen, choć zdarza się że ludzie mylą nazwę ulicy z nazwą osiedla - wtedy jednak Label3 spowoduje, że znajdą właściwy budynek)
- ta ulica ma budynki adresowane jej nazwą, ale nie pokrywają się z tym, który właśnie opisujemy (opisujemy blok osiedle Oświecenia 29, stojący przy Kniaźnina, a sama ulica Kniaźnina mimo że ma numery, nie ma budynku Kniaźnina 29) - stosujemy Label3, jednak najlepiej na jakimś krótkim odcinku tej ulicy (w razie potrzeby dzieląc polyline). Zastosowanie Label3 na całej ulicy spowoduje, że wszystkie dalsze budynki Kniaźnina (np. 1, 6, 8) będą przypisane także osiedlu Oświecenia, co byłoby błędem (sam nr 29 będzie się dał oczywiście znaleźć i jako osiedle Oświecenia 29 jak i Kniaźnina 29, ale podobnie jak w poprzednio może to być zaleta)
- ta ulica ma budynki adresowane jej nazwą, w tym numer, który właśnie opisujemy (czyli blok osiedla Przykładowego 3 stoi przy ulicy Fubarowej, i istnieje budynek Fubarowa 3, który jest gdzieś dalej) - nie możemy posłużyć się Label3
- przy budynkach stojących w głębi osiedla możemy pomóc sobie chodnikami (0x16 - walkway/trail). Chodniki powinny mieć "właściwą" dla budynku nazwę ("osiedle XYZ"), a także być gdzieś przypięte do ulicy (nie każdy z osobna, ale tak aby routing mógł znaleźć jakieś dojście). Ważne, aby potem przy poszukiwaniu konkretnego budynku znalazł się on na mapie w mniej więcej właściwym miejscu.
Budynki adresowane nazwami ulic
Jeśli budynki adresowane są ulicami, pozostaje problem znalezienia osiedla przy wyszukiwaniu po adresie. W tym celu tworzymy gdzieś w logicznym centrum osiedla chodnik z nazwą "osiedle XYZ". Ten akurat chodnik powinien być przypięty gdzieś blisko do ulicy, jest to bowiem miejsce do którego ma trafić samochodem potencjalny turysta, który każe nawigacji dowieźć się do danego osiedla.
Oczywiście zamiast chodnika może być to kawałek jakiejś uliczki, przy którym nie ma numerowanych budynków (a co za tym idzie, nie musi się nazywać jak ulica). Warunek: jak wyżej, czyli logiczne centrum osiedla, a nie koło śmietników na tyłach ;)
Jeśli na danym osiedlu jest praktycznie tylko jedna ulica (w sensie nazewnictwa), można wykorzystać Label3 do podania nazwy osiedla.
W przypadku gdy na osiedlu są dwie i więcej nazwane ulice, Label3 z nazwą osiedla mogłoby powodować znalezienie np. dwóch budynków o takim samym adresie (np. "osiedle XYZ 20", jeśli 20tka jest na obu ulicach). Dlatego lepiej jest stosować rozwiązanie z uliczką lub chodnikiem.
W żadnym wypadku NIE NALEŻY nakładać na ulicę A drugiej kreski ulica B po to, żeby dowiązać do niej numer domu bo dom ma adres ulica B 17 a wejście od ulicy A. Numer domu przypisujemy do właściwej ulicy i w 99% przypadków nie przeszkodzi to trafić, a wejście za rogiem każdy znajdzie. W pozostałym 1% należy dorysować chodniczek, niepokrywający się z żadną z ulic.