Fotoradary

Z UMP

Odbiorniki Garmina umożliwiają instalację własnych punktów POI (Point of interest).

Spis treści

Wersje

Udostępniamy trzy głosy: męski Jacek, żeński Maja, oraz naturalny głos lektora Jacek. W zależności od upodobań i posiadanego odbiornika można wybrać zwykłe ikonki, lub w większej rozdzielczości (wersje "dla nowszych"). Do ściągnięcia ze strony http://ump.waw.pl/wszystkie.html - gotowce zawierające pliki *.gpi, które należy po prostu umieścić na karcie pamięci odbiornika w katalogu Garmin/poi, albo pliki CSV (wraz z ikonami i plikami WAV), które można wgrać samodzielnie za pomocą POILoader-a.

Grafika:01.jpg

Najprościej

Najprościej pobrać "gotowce" zależnie od naszych preferencji odnośnie głosu ostrzegania i wielkości ikonek, ze strony ze wszystkimi wersjami. Gotowce pojawiają się co kilka dni.

Wgrywanie ze zmienionymi opcjami

POIloader

Do wgrywania do urządzeń Garmina służy program POI Loader. Pobieramy go ze strony producenta i instalujemy.

Plik sox.exe

Jeśli chcemy być ostrzegani komunikatami głosowymi np: "Uwaga, fotoradar stały" (pliki z rozszerzeniem wav), musimy pobrać program sox dokonujący kowersji formatów dźwiękowych. Umieszczamy go w katalogu gdzie zainstalowany jest program POILoader. Prawdopodobnie znajduje się na dysku C:/Program Files/Garmin/POILoader. Proszę uważnie przeczytać i pobrać konkretną wersję. Inne nie będą działać prawidłowo: dostaniemy brak komunikatu lub błąd wgrywania POI. Link do pobrania konkretnej wersji pliku SOX 14.0.1.exe. Nowsze wersje sox.exe niestety nie działają poprawnie, tzn. pliki generowane nimi nie są "uznawane" przez poiloadera. Program sox.exe najlepiej umieścić w tym samym katalogu, co POIloader.

Jeśli chcemy aby informował nas dyskretny "gong" należy usunąć wszystkie pliki z głosami (wav) ew. dla poszczególnych kategorii stworzyć osobne pliki WAV zawiarające dyskretne "ding" albo ciszę.

Więcej informacji na forum Garniak.


Grafika:05.jpg

Jak wgrać do odbiornika

Przystępujemy do pobrania danych - z podanej strony ze wszystkimi wersjami.

Następnie rozpakowujemy paczkę zip z danymi. Znajdują się w niej pliki posortowane w katalogach:

 • Kontrole drogowe
  • Fotoradar stały, GATSO_FS
  • Fotoradar przenośny, GATSO_FP
  • Fotoradar odcinkowy, GATSO_FO
  • Fotoradar Czerwone Światło, GATSO_RL
 • Niebezpieczne miejsce, safety_NM
 • Przejazdy Kolejowe
  • Przejazd kolejowy strzeżony, safety_SPK
  • Przejazd kolejowy niestrzeżony, safety_NPK, safety_NPK_boczne
 • Pikietaż, safety_slupki

Grafika:02.jpg

Jeśli jakaś kategoria nas nie interesuje i nie chcemy być o niej powiadamiani (np. niestrzeżone przejazdy kolejowe na bocznych odgałęzieniach dróg głównych), wystarczy skasować te dane, pamiętając o wszystkich plikach z tą samą nazwą. Komplet plików zawiera ikonę (bmp), głos (wav) i dane właściwe (csv).

Jeżeli posiadamy odbiornik o większej rozdzielczości ekranu (800x480), zalecane jest pobranie "ikonki do nowszych odbiorników" i podmiana ich.

Uruchamiamy program POI Loader

Grafika:06.jpg

Wybieramy gdzie chcemy zainstalować punkty - w urządzeniu lub na komputerze. Druga opcja może się przydać, jeśli chcemy komuś przygotować konkretną paczkę POI albo jeśli chcemy zainstalować punkty na karcie zewnętrznej włożonej do odbiornika i widocznej jako osobne urządzenie dyskowe (powinniśmy wybrać na karcie katalog Garmin\POI).

Grafika:07.jpg

Wybór "Urządzenie Garmin" daje nam możliwość zainstalowania punktów na karcie.

Grafika:08.jpg

Kolejny krok. Nie musimy nic kasować. POI Loader zrobi to sam. Trzeba jednak pamiętać że jeśli posiadamy inny plik z "radarami" i ich współrzędne się pokrywają, będziemy mieli nadmiar komunikatów. Najbardziej problematyczna sytuacja jeśli mamy stare punty i wgrywamy zaktualizowane z tego samego źródła pod inną nazwą. Stare punkty nadal nasz będą ostrzegać. Należy unikać dwóch różnych baz punktów o tej samej tematyce.

Grafika:09.jpg

Teraz podajemy gdzie znajdują się nasze punkty i jak ma nazywać się nasz plik wynikowy (rozszerzenie gpi). Zalecana jest opcja ekspresowa. Wiąże się to z domyślną odległością ostrzegania 800 metrów do punktu. Jeśli punkt ma przypisaną prędkość np @50 to będzie to 500 metrów.

Grafika:10.jpg

Gdyby jednak przyszło nam wybrać opcję "ręcznie" mamy dostępne poniższe opcje.

Grafika:11.jpg

Po kliknięciu "Dalej" następuje proces łączenia plików w jedną paczkę. Jeśli wszystko pliki były prawidłowe ukaże nam się ekran z gratulacjami i liczbą zainstalowanych punktów.

Grafika:12.jpg

Efekt końcowy.

Grafika:Radar.jpg

Edycja radarów

Źródła w CVS

Wszystkie radary i niebezpieczne miejsca znajdują się w specjalnym "obszarze" UMP-a o nazwie UMP-radary, bez względu na to, do jakiego obszaru regionalnego dany punkt należy. W katalogu UMP-radary/src/ punkty podzielone są na pliki ze względu na charakter:

GATSO_FO.pnt	odcinkowa kontrola prędkości
GATSO_FP.pnt	fotoradar przenośny (punkty kontroli policji)
GATSO_FS.pnt	fotoradar stały
GATSO_FS_SM.pnt	fotoradary straży miejskiej (nieaktywne od 01/2016)
GATSO_RL.pnt	kamera na czerwone światło
safety_NM.pnt	niebezpieczne miejsca
safety_NPK.pnt	niestrzeżone przejazdy kolejowe
safety_NPK_boczne.pnt		niestrzeżone przejazdy kolejowe na bocznych drogach wzdłuż drogi głównej
safety_SPK.pnt	strzeżone przejazdy kolejowe

Własne pliki dźwięków i ikon

POIloader jest dość wybredny jeśli chodzi o typy ikon i dźwięków - błędy najczęściej objawiają się tym, że niby wszystko poszło OK, ale odbiornik zamiast ikony pokazuje mały kwadracik, albo ikona jest zmasakrowana (wygląda, jak by się rozjechały informacje o wysokości/szerokości), a dźwięki nie są odtwarzane.

Kilka uwag o tym, jak przygotować ikony lub dźwięki:

Ikony

Ikony muszą być w formacie BMP/Windows 3. Standardowy rozmiar to 24x24 piksele, ale nie muszą być kwadratowe, dla nowszych odbiorników (Hi-res) powinny nawet być większe (44x44). Odbiorniki wyświetlają poprawnie ikony 256-kolorowe jak i 16-kolorowe, ale przezroczystość udaje się zrobić tylko w tych z indeksowaną paletą ograniczoną do 16 lub 32 kolorów. Stosowane w UMP ikony są przechowywane w CVS-ie w katalogach UMP-radary/bmp i UMP-radary/bmp44 (w odpowiednich podkatalogach).

Edycja ikon: można programami takimi jak Photoshop (Windows) czy GIMP (Linux), ale ten drugi nie zapisze wprost formatu BMP rozpoznawanego poprawnie przez odbiornik (sprawdzić: PhotoShop potrafi?). Nawet konwersja z BMP do BMP/Win3 za pomocą convert z pakietu ImageMagick niekoniecznie musi dać pozytywny efekt:

 convert plik.bmp BMP3:plik2.bmp

Zdecydowanie lepsze efekty daje konwersja najpierw do formatu XPM, a dopiero potem do BMP/Win3, przy czym XPM jest formatem całkowicie tekstowym, w którym można przy okazji sprawdzić, czy wszystko jest OK, ile mamy kolorów, czy kolor o indeksie zero jest kolorem, który ma być przezroczysty, a także edytować sam obraz ikony - polecamy do tego graficzną wersję vim-a, cyli 'gvim', który koloruje poszczególne symbole i dzięki temu pokazuje, jak ikona wygląda w rzeczywistości. Konwersje:

 convert ikona.bmp ikona.xpm
 # edycja gvim-em lub sprawdzenie w inny sposób
 convert ikona.xpm BMP3:ikona-nowa.bmp

Grafika:gvim-xpm.png

Poniżej przykład ikony z przezroczystością. Przezroczysty będzie kolor "magenta" zdefiniowany w palecie jako pierwszy - być może wystarczy spełnienie tylko jednego z tych warunków, ale testy organoleptyczne za pomocą POIloadera jak dotąd nie pozwoliły jednoznacznie stwierdzić co jest absolutnym minimum do osiągnięcia poprawnych efektów.

Grafika:gvim-xpm-transparent.png

Dźwięki

Nie ma sensu wgrywać dźwięków w formacie stereo i jakości Hi-Fi. Zbyt ciężkie pliki WAV mogą zostać zignorowane przez POIloadera lub odbiornik. W zupełności dają radę pliki "zmniejszone" za pomocą poniższych ustawień:

 sox PLIK.wav -b 16 PLIK-nowy.wav channels 1 rate 16k

przy okazji można także za pomocą programu sox podbić głośność, albo dokonać innych korekt (dostępny zarówno dla Windows jak i na Linuksach).

Stosowane w UMP pliki WAV są przechowywane w CVS-ie w katalogach UMP-radary/wav-Agatka, wav-Jacek (oba syntezowane) oraz wav-Jarek (głos lektora) - w odpowiednich podkatalogach.

Tryb ekspresowy i nazwy plików

W trybie ręcznym dla każdego z plików odobno można określić, czy jest generowany alert przy zbliżaniu się do punktu, a także czy pojawia się on przy zbliżeniu na odpowiednią odległość, czy też przy przekroczeniu określonej prędkości. W trybie automatycznym dane te generowane są na podstawie nazwy pliku:

 • jeśli w nazwie znajdzie się tekst "redlight", to będzie generowane ostrzeżenie odległości (domyślnie 400m)
 • jeśli w nazwie znajdzie się jeden z łańcuchów tekstowych "GATSO", "camera", "mobile", "redlight", "SPECS", "safety" albo "speed", to generowane jest ostrzeżenie prędkości z domyślną prędkością 0 (czyli zawsze)
 • jeśli nazwa kończy się liczbą, np. "radar_50", to generowane jest ostrzeżenie prędkości z podaną wartością.

Typy odbiorników i ich ograniczenia

Todo - jakie typy odbiorników potrafią z dźwiękiem, jakie mówią, jakie tylko piszczą

Odbiornik WAV ikonki inne ograniczenia
eTrex Legend, Vista, wersje HC, HCxNIEmałe wyświetla około 20 znaków z nazwy POI
eTrex 10, 20, 30NIEmałe wyświetla około 20 znaków z nazwy POI
Zumo-350, Zumo-390TAKmałe wyświetla około 24-28 znaków z nazwy POI, w szczegółach widoczny opis POI i inne cechy (adres, telefon, itp.)