Nazywanie miast

Z UMP

Spis treści

Zasady

  • punkt stawiamy w okolicach umownego centrum miejscowości: na rynku, koło urzędu gminy / miasta, przy dworcu itp.
  • typ punktu zależy od wielkości danej miejscowości: "0" dla wsi poniżej 1000 mieszkańców, "1" do 2 tysięcy, i tak dalej aż do "10" dla powyżej 1 miliona (definicje w skryptach mont-demont-multi2.pl oraz pnt2poi.awk);
  • nazywamy zgodnie z rzeczywistością, Teryt itd;
  • oznaczać można także dzielnice miast (nie tylko Warszawa, ale także Warszawa Ochota, a nawet Ochota Szczęśliwice).


Miejscowości bez ulic

Znana jest przypadłość urządzeń Garmina:

jeżeli w danym mieście nie ma ulic, a tylko punkt,
to takie miasto można wyszukać tylko w menu Miasta, a nie Adresy

Czasem wręcz we wsi nie ma żadnych ulic, a adresy są tylko w stylu "Wieś 3".

Żeby więc umożliwić wyszukanie takiej małej miejscowości, dobrze jest wydzielić kawałek drogi przebiegający przez tę miejscowość, i nazwać go odpowiednio, jak w przykładzie poniżej:

[POLYLINE]
Type=0x6
Label=Myszadła
Data0=[...]
Miasto=Myszadła
[END]

Grafika:ulica_wiejska.png


Sprawdzanie kompletności/pisowni

Dostępny jest programik Pisownia, który sprawdza prawidłowość i kompletność listy miast (punktów) w danym rejonie. Dodatkowo częściowo podpowiada położenie brakujących miejscowości, a w katalogu narzedzia znajduje się skrypt pisownia.py, który pod uniksami można wykorzystać pisząc "make miasta" po uprzednim zmontowaniu obszaru (lub kilku naraz) do pracy.

Windows

Zainstaluj w katalogu występującym w ścieżce (zmienna PATH, czyli np. C:\Windows)

Unix

Wraz z zawartą w nim bazą danych teryt.sqlite rozpakuj wszystko w katalogu narzędzia, a następnie wywołuj przez "make miasta" ze standardowego katalogu roboczego.

oba

Po jego uruchomieniu do zmontowanej mapy zostaną doklejone bookmarki wskazujące miejscowości, których nie ma w stosunku do Teryt, wraz z sugestiami poprawek. Po przytrzymaniu myszki nad bookmarkiem można odczytać z jakiej tabeli pochodzi dana sugestia: miasto – "miejscowości podstawowe", dzielnica – "integralne części miejscowości", miasto+dzielnica – połączenie dwóch wcześniejszych. Do edycji polecam Mapedit++ w wersji z obsługą EndLevel w bookmarkach.

Programik sprawdza, czy nazwa miejscowości z mapy da się potwierdzić w Teryt, a jeśli nie, to stara się znaleźć 1-4 podobnie brzmiące nazwy w danej gminie, i umieszcza je w bookmarkach wokół pierwotnej pozycji (z małym przesunięciem dla łatwiejszego klikania).

Przykład: na mapie jest Konik Stary, w Terycie nie ma takiej nazwy. Dwie podobnie brzmiące to Nowy Konik i Stary Konik, które zostają umieszczone w bookmarkach.

Poniżej inny przykład: na mapie jest "Boraczyce Wielkie", a w Terycie udało się znaleźć kilka podobnie brzmiących nazw, które powinny wystąpić w tym rejonie: Boraszyce Wielkie, Boraszyce Małe, a także Białawy Wielkie i Smogorzów Wielki.

Grafika:miasta-pisownia.png