Parametry w Extras

Z UMP

(Różnice między wersjami)
(Spis parametrów w zakładce Extras: fb i Transit)
(Zaawansowane:: uzupełnienie)
Linia 31: Linia 31:
* '''Height_m''' – parametr definiujący wysokość w metrach tunelu lub drogi pod wiaduktem (wymagane wycięcie fragmentu drogi by dodać ten tag) - szczegóły na stronie definicji [[0x0e_–_tunel|tunelu]], ale może być też chyba stosowany do budynków dla określenia ich dokładnej wysokości - można tak np. umieścić jakiś walec (komin) lub prostopadłościan (budynek o znanej wysokości)
* '''Height_m''' – parametr definiujący wysokość w metrach tunelu lub drogi pod wiaduktem (wymagane wycięcie fragmentu drogi by dodać ten tag) - szczegóły na stronie definicji [[0x0e_–_tunel|tunelu]], ale może być też chyba stosowany do budynków dla określenia ich dokładnej wysokości - można tak np. umieścić jakiś walec (komin) lub prostopadłościan (budynek o znanej wysokości)
 +
 +
* '''Weight_t''' – parametr definiuje dopuszczalną masę pojazdu na drodze (czyli znak B-18), wartość wyrażona w tonach.
* '''Floors''' <s>'''Height_f'''</s> &ndash; parametr definiujący wysokość w ''piętrach'' - jak nie trudno się domyślić - do definiowania wysokości budynków - w chwili obecnej (''wrzesień 2013'') stosowany sporadycznie i czysto testowo
* '''Floors''' <s>'''Height_f'''</s> &ndash; parametr definiujący wysokość w ''piętrach'' - jak nie trudno się domyślić - do definiowania wysokości budynków - w chwili obecnej (''wrzesień 2013'') stosowany sporadycznie i czysto testowo

Wersja z dnia 12:08, 17 maj 2018

Spis parametrów w zakładce Extras

W dialogu Properties dowolnego obiektu (poi, ulica, obszar), w zakładce Extras można dopisać różne parametry.

Oto parametry używane w projekcie UMP:

 • KodPoczt – kod pocztowy danego punktu POI
 • Miasto – nazwa miasta, do którego dany obiekt jest przypisany. Jest to parametr niezbędny dla wielu typów punktów poi oraz wszystkich dróg z nazwami. Jeśli przy rozmontowywaniu widzisz ostrzeżenie 'Drogi z nazwami bez przypisanych miast', to oznacza to, że brakuje wpisu Miasto=. To samo tyczy się punktów POI: gdy pojawia się POIbezMiast, oznacza to, że dla tego punktu brakuje wpisu Miasto=
 • Plik – nazwa pliku, w którym jest przechowywany dany obiekt (parametr używany wyłącznie w zmontowanym pliku wynikowym, usuwany podczas rozmontowywania do źródeł)
 • Typ – typ danego POI. Spis wszystkich dostępnych wartości dla tego parametru można znaleźć tutaj oraz tutaj [1]. (parametr używany wyłącznie w zmontowanym pliku wynikowym, usuwany podczas rozmontowywania do źródeł)
 • MiscInfo – Jeden dowolny extras dla poi, w chwili obecnej pojemnik na adresy www
  • url – w formacie url=http://www.adres.wlasciwy lub url=www.adres.wlasciwy, np. url=http://ump.waw.pl/pliki/poilogia.html. Wpisujemy tutaj adres - link do obiektu (hotelu, urzędu, firmy) widoczny i klikalny z poziomu www.
   Dla długich i dziwacznych linków użyj skracacza urli, dla tych zawierających znak "=" jest to konieczność.
   Dla łatwiejszego wprowadzania adresów www można pełne adresy z obowiązkowym http:// umieścić w komentarzu POI, i o ile będzie poprawny to po rozmontowaniu trafi tam gdzie trzeba. Dane po kolejnym montowaniu powinny znaleźć się w polu MiscInfo - jeżeli ich tam nie ma, a pozostają w komentarzu oznacza to problem z rozpoznaniem formatu url.
  • wiki – końcówka url z wiki np z linka http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzupełniająca_Mapa_Polski trzeba zrobić wiki=Uzupełniająca_Mapa_Polski. Główne przeznaczenie to linki z nagrobków/pomników sławnych ludzi, itp. (parametr raczej do szybkiego uzupełniania plików pnt)
  • fb – końcówka url z facebooka np z https://www.facebook.com/UMPpcPL trzeba zrobić fb=UMPpcPL

Zaawansowane:

 • _ – parametry zaczynające się przetrzymują informacje ważne dla demontażu i nie należy ich zmieniać.
 • Rampa – (przyjmuje wartość TAK) – to jest historyczny parametr, który obecnie jest nieużywany. Można go jeszcze spotkać w źródłach i jeśli to zrobisz, to możesz spokojnie usunąć.
 • ForceClass – (przyjmuje wartości od 0 do 4) – standardowo klasa drogi jest jej przypisywana na podstawie typu. W niektórych przypadkach to nie wystarcza i potrzebna jest ręczna ingerencja. Można tego użyć dla rozróżnienia dwóch dróg gruntowych: tej w lepszym stanie podwyższamy klasę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby obniżyć klasę innej drogi. Jednak lepiej używać do tego ForceSpeed.
  Bardzo proszę używać tego parametru tylko w ostateczności i tylko wtedy gdy dobrze wiesz co chcesz osiągnąć. Nadużywanie może doprowadzić do błędów wyznaczania tras!. Aby zobaczyć jakie klasy są przypisywane danym typom dróg przejrzyj plik netgen.cfg.
 • ForceSpeed – (przyjmuje wartości od 0 do 7 oraz faster i slower) – ten parametr służy do ręcznego ustawiania prędkości danej drogi, w przypadku gdy domyślne ustawienia powodują jakieś problemy z routingiem. Podobnie jak dla ForceClass, ForceSpeed można użyć dla rozróżnienia dwóch tych samych typów dróg. Podobnie jak dla ForceClass należy używać tylko wtedy gdy niezbędne. Z mojego doświadczenia wynika, że gdy odbiornik podczas wyliczania trasy nie chce skorzystać z łącznika pomiędzy dwoma drogami (aby na przykład zawrócić) to często obniżenie prędkości do 1 na tym łączniku pomaga. Aby sprawdzić jakie prędkości są przypisywane standardowo do odpowiednich typów dróg, sprawdź plik netgen.cfg. Dokładne omówienie wymuszania prędkości jest omówione tu
 • Sign, SignPos, SignAngle – nowe parametry (maj 2012) – opis
 • Height_m – parametr definiujący wysokość w metrach tunelu lub drogi pod wiaduktem (wymagane wycięcie fragmentu drogi by dodać ten tag) - szczegóły na stronie definicji tunelu, ale może być też chyba stosowany do budynków dla określenia ich dokładnej wysokości - można tak np. umieścić jakiś walec (komin) lub prostopadłościan (budynek o znanej wysokości)
 • Weight_t – parametr definiuje dopuszczalną masę pojazdu na drodze (czyli znak B-18), wartość wyrażona w tonach.
 • Floors Height_f – parametr definiujący wysokość w piętrach - jak nie trudno się domyślić - do definiowania wysokości budynków - w chwili obecnej (wrzesień 2013) stosowany sporadycznie i czysto testowo
 • Speed – propozycja – określenie dopuszczalnej prędkości w km/h, nie będzie mieć wpływu na routing, ma się wyświetlać w nawigacjach, które mogą to pokazać
 • LA – asystent pasa ruchu, czyli urocze niebieskie tabliczki pokazujące po którym pasie trzeba jechać by dojechać. Specyfikacja
 • SignLabel – pojemnik na informacje o tym gdzie dana droga prowadzi - odpowiednik linii podpowiedź (miał w zamierzeniu przejąć jej rolę). Taga umieszczamy na drodze docelowej. Obsługa: OsmAnd Specyfikacja
 • Transit=No – zabroniony przejazd przez drogę, dozwolony start oraz jako cel, stosować dla uliczek zamkniętych bramami lub "tylko dla mieszkańców" (zamiast zabaw z RoutParam). Nie stosować dla dróg ślepych.