Wersje

Z UMP

(Różnice między wersjami)
d
(GpsMid (Java))
Linia 180: Linia 180:
==== GpsMid (Java) ====
==== GpsMid (Java) ====
-
GpsMid to aplikacja napisana w Javie, która działa na urządzeniach bezpośrednio wspierających J2ME oraz takich, na których da się uruchomić JVM (Java Virtual Machine) - od Symbiana czy Windows CE, przez Androida i iPhone, aż po (jak można przeczytać na [http://sourceforge.net/apps/mediawiki/gpsmid/index.php?title=Platforms Wiki GpsMid])... Sony PSP.
+
GpsMid to aplikacja napisana w Javie, która działa na urządzeniach bezpośrednio wspierających J2ME oraz takich, na których da się uruchomić JVM (Java Virtual Machine) - od Symbiana czy Windows CE, przez Androida i iPhone, aż po (jak można przeczytać na [http://sourceforge.net/apps/mediawiki/gpsmid/index.php?title=Platforms Wiki GpsMid])... Sony PSP. Lista sprawdzonych urządzeń na stronach programu [http://sourceforge.net/apps/mediawiki/gpsmid/index.php?title=DevicesList GpsMid].
Eksperymentalna konwersja UMP do GpsMid jest tu: http://download2.ump.waw.pl/gpsmid/
Eksperymentalna konwersja UMP do GpsMid jest tu: http://download2.ump.waw.pl/gpsmid/

Wersja z dnia 12:04, 19 mar 2014

Spis treści

Nie mam Garmina, czy UMP może mi się przydać?

Zdecydowanie tak! :) UMP powstał z początku tego wieku jako produkt na nawigacje Garmina, ale można korzystać z niego także na inne sposoby.

Internet

Przeglądanie mapy

Wyznaczanie tras

Na podstawie naszych danych

PC (offline)

MapSource, BaseCamp

UMP dostępny jest w formatach dla programów MapSource oraz BaseCamp (Garmin), co pozwala na wykorzystywanie go offline w sposób analogiczny do nawigacji Garmina (pod systemami Windows, MacOS, z wykorzystaniem wine także pod Linuxem). Instalkę można ściągnąć tu (plik "A").

Uwaga: do nawigowania z wykorzystaniem odbiornika GPS potrzebny jest MapSource w wersji 6.5, nowsze nie mają tej funkcjonalności. W to miejsce Garmin proponował program nRoute (informacje tu), aby potem zdecydować że w to miejsce należy wykorzystywać oprogramowanie Garmin Mobile PC.


Grmapa

Jeden z polskich użytkowników Loadstone-GPS stworzył program do bezwzrokowego przeglądania map terenu, który dostarcza informacje za pomocą dźwięku przestrzennego i tekstu. Grmapa wykorzystuje dane mapowe UMP.

Grmapę można ściągnąć stąd: http://grmapa.loadstone-gps.pl/

Dane mapowe pobierane są już przez sam program spod http://download2.ump.waw.pl/grmapa/.

inne

Na Linuxie i na Windows mozna skorzystać z programu Navit - patrz Navit.

Można także używać UMPa z programem Viking (darmowy program do zarządzania danymi GPS, działający zarówno pod Linux jak i Windows) - Viking.

gpsVP obsługuję pliki img w wersji topo/NI (nie obsługuje formatu NT, oraz skórek)

Ponadto konwersja do formatu OSM (patrz niżej) być może otwiera pole do innych sposobów użycia.

Urządzenia nawigacyjne (PND)

Garmin

Mapę UMP powinno dać się zainstalwoać na praktycznie każdym urządzeniu nawigacyjnym firmy Garmin. Informacje, która wersja UMP będzie najodpowiedniejsza tu.


Navitel

Navitel jest producentem oprogramowania na urządzenia nawigacyjne (spis na stronie producenta: http://www.navitel.su/pl/partners/devices/). Aplikacja Navitel Navigator jest dostępna także na dobrych kilku systemach operacyjnych: Android, Bada OS, iOS (iPhone/iPad), Symbian, Windows Mobile, Windows CE.

Szczegóły na temat konwersji do Navitela tu: Dla_Navitela

UMP w tym formacie można znaleźć tu (co jakiś czas także tu).

TwoNav

TwoNav to urządzenia nawigacyjne, a także aplikacje na Androida, MacOS oraz tablety z Windows Mobile. Ich producentem jest firma CompeGPS - http://en.compegps.com/products/

UMP w formacie MPVF można znaleźć tu (na razie jest to wersja eksperymentalna).

Więcej na ten temat tu: Dla_TwoNava


TomTom

Na urządzeniach TomTom udało się uruchomić oprogramowanie Navit - więcej informacji w na stronie projektu.

Telefony, smartfony, tablety

Android

Pod Androidem UMPa można wykorzystywać jako (notki offline/online dotyczą wykorzystania dostępu do Internetu, w obu przypadkach pożądany jest oczywiście GPS):

 • mapę offline wektorową, z możliwością nawigacji - darmowe programy OsmAnd (UMP w formacie OsmAnda - "obf") i Navit (format binfile) oraz płatne Navitel Navigator (UMP w formacie Navitela - "nm2") i TwoNav (konwersja do formatu MPVF). Na Garniaku można także przeczytać wątek o aplikacji Garmin StreetPilot, adaptowanej z Androida na Asusie.
 • mapę offline wektorową, bez możliwości nawigacji - do aplikacji OruxMaps w wersji beta 4.8.41 dodana została obsługa formatu Garmina - "img", będziemy śledzić rozwój. Aplikacja ta obsługuje też format mapsforge (".map")
 • mapę offline pseudo-wektorową - program Locus (UMP w formacie mapsforge - "map"). Pseudo-wektorową, ponieważ z formatu wektorowego generowany w odbiorniku jest raster i rotacja mapy odbywa się na końcu (gdy jedziemy z północy na południe ikony, nazwy są poodwracane, nie ma też wyszukiwania obiektów na mapie)
 • mapę online rastrową - programy Locus, RMaps, OruxMaps, Maps(-), FMap (wykorzystując UMP pod adresem http://mapa.ump.waw.pl)
 • dostępny pod Androida yanosik.pl wykorzystuje UMP do nawigacji on-line (strona producenta: http://yanosik.pl)


UMP w formacie "obf" (dla aplikacji OsmAnd) można ściągnąć stąd (cała Polska, codzienna aktualizacja) lub stąd (pojedyncze obszary, rzadsza aktualizacja). Instrukcja instalacji UMP w programie OsmAnd tutaj.

UMP w formacie "nm2" - patrz niżej: Navitel.

UMP w formacie "img" (natywny format Garmina, tu dla aplikacji OruxMaps) można ściągnąć stąd (wersja B5).

UMP w formacie "map" (dla aplikacji Locus i OruxMaps) można ściągnąć stąd (cała Polska, codzienna aktualizacja).

UMP w formacie "mpvf" - TwoNav.

UMP w formacie "binfile" - Navit.

Więcej szczegółów nt. UMP dla Androida (np. konfigurację poszczególnych aplikacji) znajduje się tutaj: Dla_Androida

iPhone/iPad/iPod

 • aplikacja Garmina dla iOS (wymagana wersja 4.0) nazywa się StreetPilot. Aplikacja ta ma wersje OnDemand (online) oraz OnBoard (offline). Do wersji OnBoard da się załadować własne mapy (prawdopodobnie po jailbreaku), więcej: Dla_iOS
 • na iOS działa aplikacja Navitel Navigator (patrz opis niżej).
 • na iOS może działać także darmowy Navit - tu jailbreak nie powinien być konieczny. Patrz Navit oraz strona projektu.
 • na iPhone działa aplikacja TwoNav - patrz niżej: TwoNav.
 • w aplikacji GPS Kit można dodać UMP jako mape online (Add Map), podajac URL: http://tiles.ump.waw.pl/ump_tiles/#Z#/#X#/#Y#.png. GPS Kit umożliwia następnie załadowanie interesujacej nas części mapy do pamięci podręcznej i korzystanie z niej w trybie offline.
 • aplikacja MotionX GPS HD może korzystać z UMP online (jako Custom Map) - należy jej podać następujący URL: http://tiles.ump.waw.pl/ump_tiles/[Z]/[X]/[Y].png
 • dostępny na iPhone yanosik.pl wykorzystuje UMP do nawigacji on-line (strona producenta: http://yanosik.pl)

Symbian

 • UMP obsługiwany jest przez aplikację Garmin Mobile XT (produkt na Symbiana i Windows Mobile). Nie jest już rozwijana, ale poza brakiem polskich literek ma prawie pełną funkcjonalność odpowiadającą urządzeniom Garmin nuvi (bez funkcjonalności typu LA, JCV).
 • na Symbiana dostępna jest aplikacja Navitel Navigator (patrz opis niżej).


Maemo

Na Maemo może działać darmowy Navit - patrz Navit oraz strona projektu.

Windows Mobile

 • UMP obsługiwany jest przez aplikację Garmin Mobile XT (produkt na Symbiana i Windows Mobile). Nie jest już rozwijana, ale poza brakiem polskich literek ma prawie pełną funkcjonalność odpowiadającą urządzeniom Garmin nuvi (bez funkcjonalności typu LA, JCV).
 • gpsVP obsługuję pliki img w wersji topo/NI (nie obsługuje formatu NT, oraz skórek)


Windows Phone

 • dostępny na Windows Phone 7/8 yanosik.pl wykorzystuje UMP do nawigacji on-line (strona producenta: http://yanosik.pl)


Windows CE

Na tym systemie działa aplikacja firmy Navitel (patrz niżej).

Może także działać darmowy Navit - patrz Navit i strona projektu.


Bada OS

Na tym systemie działa aplikacja firmy Navitel (patrz niżej).


webOS

Na webOSa istnieje port programu Navit - patrz Navit i strona projektu.


Loadstone-GPS

Loadstone-GPS to program dla Symbiana ułatwiający nawigację osobom z dysfunkcją wzroku. Dostępna jest dla niego baza punktów, generowanych na podstawie danych z UMP.

Adres strony producenta programu: http://www.loadstone-gps.com

Dane można ściągnąć stąd: http://umpdlals.loadstone-gps.pl/


FMap

FMap to darmowa/płatna (zależnie od wersji) aplikacja prezentująca aktualne położenie (własne, ewentualnie innej osoby, której telefon wysyła nam dane o położeniu) lub przebytą trasę na tle mapy. Od wersji 1.5.6 tą mapą może być także UMP (z wykorzystaniem http://mapa.ump.waw.pl).

FMap: OVI Store (Symbian i S40), Google Play (Android >2.0), Samsung Apps (Android >2.0)

FMap Pro: OVI Store (Symbian i S40), Google Play (Android >2.0), Samsung Apps (Android >2.0)

Dodatkowe informacje nt. wykorzystywania UMP pod FMap: Garniak.


GpsMid (Java)

GpsMid to aplikacja napisana w Javie, która działa na urządzeniach bezpośrednio wspierających J2ME oraz takich, na których da się uruchomić JVM (Java Virtual Machine) - od Symbiana czy Windows CE, przez Androida i iPhone, aż po (jak można przeczytać na Wiki GpsMid)... Sony PSP. Lista sprawdzonych urządzeń na stronach programu GpsMid.

Eksperymentalna konwersja UMP do GpsMid jest tu: http://download2.ump.waw.pl/gpsmid/

Będziemy wdzięczni za feedback w kwestii używalności i tego, co jeszcze nie działa.

Jeśli zajdzie potrzeba, mogą także powstawać midlety zawierające nie całą Polskę, ale poszczególne obszary.

Navit

Navit to całkowicie darmowe oprogramowanie nawigacyjne. Jest aktywnie wpierany na platformach Linux, Windows oraz Android, na liście urządzeń, na których udało się go skompilować i uruchomić są jednak także iOSa, Maemo, WinCE/WinMobile czy mniej popularne: OpenMoko, Ångström, OpenEmbedded, webOS. Co ciekawe, udało się także uruchomić go na TomTomie.

Aktualnie (luty 2014) w SVN Navita pojawiają się aktualne kompilacje dla: Android, iOS, N800, OpenMoko, TomTom, Windows.

Navit jest napisany w C i ma niezbyt wygórowane wymagania pamięciowe, dzięki czemu jest sensowną alternatywą dla OsmAnda na low-endowych telefonach z Androidem. Jest też szybszy, dzięki czemu także na lepszych urządzeniach mogą docenić go ci, którym wystarczy po prostu dobra funkcjonalność nawigacji.

Strona projektu: http://www.navit-project.org/, Wiki: http://wiki.navit-project.org/index.php/Main_Page

UMP w formacie dla Navita (na razie wersja rozwojowa) można znaleźć tu.

Urządzenia wbudowane

Kenwood

Firma Kenwood we współpracy z Garminem od 2008 roku produkuje radia wyposażone w nawigację satelitarną. Informacje, które wersje UMP są dla nich właściwe tutaj.

Mapy należy załadować na kartę microSD. Niektóre radia (np. DNX7200) mają port USB z tyłu, można wtedy je podłączyć do komputera jako urządzenie zewnętrzne i tak załadować pliki. Na nowszych pozostaje tylko karta microSD (np. DNX7280BT).

Uwaga: aby na ten drugi typ urządzeń móc bezproblemowo wrzucać coś innego niż POI, należy dokonać zmian opisanych na Garniaku.

Chrysler, Dodge, Jeep

Opcjonalnym fabrycznym wyposażeniem niektórych samochodów Chrysler, Dodge i Jeep są urządzenia ze zintegrowaną nawigacją Garmin.

Fiat, Lancia

Opcjonalnym fabrycznym wyposażeniem niektórych samochodów Fiat i Lancia są urządzenia ze zintegrowaną nawigacją Garmin.

Subaru

Opcjonalnym fabrycznym wyposażeniem samochodów Subaru są radia Kenwood ze zintegrowaną nawigacją Garmina.

Suzuki

Opcjonalnym fabrycznym wyposażeniem samochodów Suzuki są radia Kenwood ze zintegrowaną nawigacją Garmina.

Niektóre modele w USA mogą także mieć zintegrowanego Garmina (system Garmin Infotainment).

Volvo

Opcjonalnym fabrycznym wyposażeniem samochodów Volvo są nawigacje Garmin w wersjach przygotowanych specjalnie dla tej marki. Pod względem obsługi i wyboru/ładowania mapy są analogiczne jak "zwykłe" modele. Informacje na temat wersji UMP do nich tutaj.

Inne możliwości

OSM

UMP jest standardowo przygotowywany w .mp (Polish Map Format), można go jednak skonwertować do formatu XML wykorzystywanego przez OSM (OpenStreetMap), a następnie wykorzystać w oprogramowaniu posługującym się tym formatem. W ten sposób tworzone są wersje w formatach "obf" (dla OsmAnda) czy "map" (mapsforge, np. dla Locusa). Szczegóły konwersji: Konwersja_UMP_do_OSM_XML

Konwersję UMP do formatu OSM można znaleźć tu: http://download2.ump.waw.pl/osm/

Uwaga: od niedawna OpenStreetMap jest rozpowszechniane na licencji ODbL. Nie należy jednak formatu danych mylić licencją - UMP rozpowszechniany jest na licencji CC-By-SA.

mapsforge

mapsforge to binarny format map dla aplikacji opartych na danych OSM (natywny format OSM to plik tekstowy - XML). Tworzony jest z formatu OSM (wyżej), wykorzystywany m.in. przez aplikację Locus na Androidzie.

UMP w tym formacie można znaleźć tu (cała Polska, codzienna aktualizacja).


MOBAC

Oprogramowanie MOBAC (Mobile Atlas Creator - http://mobac.sourceforge.net/) może umożliwić wykorzystanie UMP w innych urządzeniach/aplikacjach.

MOBAC przygotowuje dane offline jako cache dla aplikacji, które umożliwiają korzystanie z tak przygotowanych danych. UMP jest jednym z obsługiwanych przez MOBAC projektów mapowych.

Aplikacje, z którymi współpracuje MOBAC to (luty 2014): AFTrack (Symbian), AlpineQuest (Android), AndNav (Android), BackCountry Navigator (Android), Big Planet Tracks SQLite format (Android), CacheBox (Windows Mobile), Cachewolf, Galileo Offline Maps (iOS), Garmin Custom Map - KMZ (GPS handhelds), Glopus (Pocket PC), Google Earth, GPS Sport Tracker, Magellan RMP (GPS handhelds) & VantagePoint, Maplorer (Windows CE/Windows Mobile), Maverick (Android), Mobile Trail Explorer (J2ME) - single tiles and MTECache file, NaviComputer (Windows Mobile), nfComPass (WinCE, WinMobile, WinXP), OruxMaps (Android), OsmAnd, Osmdroid (Android), OSMtracker (Windows Mobile/Pocket PC), OziExplorer (single 24bit PNG image with calibration (MAP) file, PathAway (Windows Mobile), RMaps SQLite (Android), [Nokia] Sports Tracker, Touratech QV (Windows software, commercial), TrekBuddy (J2ME, Android), TwoNav / CompeGPS, u-blox

Historycznie

 • Konwersja do formatu Mapopolis Navigator umożliwiała także wykorzystanie w tej aplikacji (na PDA). Nie jest ona rozwijana od 2007 roku, aktualnej konwersji brak.

Która wersja UMP (dla Garmina) będzie mi pasować?

Tu już skupiamy się na wersjach przeznaczonych do urządzeń i aplikacji firmy Garmin (w tym urządzeń ze zintegrowanym Garminem).

Odbiornik Wersja polecana (z linkiem) Wersja alternatywna Uwagi techniczne
nüvi 3x0, 6x0, ZumoNItopoIstnieją firmware obsługujące polskie znaki, np. dla 6xx.
nüvi 30, 40, 50, 2xx, 5x0, 7xx, 1xxx, 2xxx, 3xxxogonki/pełnatopowersja topo nie pozwala wyszukiwać adresów w odbiornikach serii 1xxx. Patrz też uwaga pod tabelką.
eTrex (cz/b)mini-Odbiorniki nie obsługują nowych formatów map (NI, NT, ogonki) i są zbyt powolne na wersje z pełnymi szczegółami.
eTrex (kolorowe), 60/76topoNIModele przed HCx obsługują także wersję próbną. Modele bez "x" (czyli np. 60CS) oraz serie SP, 276 nie obsługują wersji NT, czyli nasze ogonki.
Colorado, Oregon, Dakota, Montana, nowy eTrex, GPSMAP 62/78pełna.
EdgetopoNI
iQue, Questpróbna-
Kenwood DNXNI/ogonkitopo/pełnaRadia samochodowe Kenwooda ze zintegrowaną nawigacją Garmina (nowsze wspierają ogonki).
Jeśli występuje problem z wyświetlaniem pełnej siatki dróg, trzeba zastosować inny plik TYP
Asus M10NItopoWspólne dzieło Garmina i Asusa, wyposażone w Windows Mobile 6.5.3. Być może zadziała wersja ogonkowa, ale większe prawdopodobieństwo, że nie.
MobileXT (Symbian, Windows Mobile)NItopoAplikacja nie jest ogólnodostępna. Z wersją ogonkową są problemy z wyszukiwaniem POI (głównie z polskimi znakami czy apostrofem, ale nie tylko).
StreetPilot (iOS) (Android?)ogonki/pełnatopoPowinna bez problemu obsługiwać polskie znaki

UWAGA: W niektórych urządzeniach (np. nuvi 7x5) w szczegółach POI nie jest pokazywany numer telefonu do POI. Wynika to wg naszej wiedzy z problemów danych firmare z obsługą POIs. Workaround: Po zapisaniu POI do Ulubionych i wejściu tam do jego szczegółów, numer się pokazuje, a przypadku obsługi bluetooth można także na niego zadzwonić.

Wyszukiwanie pyta o stan/województwo? Bo wgrałeś wersję próbną.
Nazwy ulic na mapie składają się z pierwszej litery i kropek, a przy wyszukiwaniu polskie znaczki są źle pokazywane? Bo Twój odbiornik nie obsługuje polskich znaczków.

Czym się różnią te wersje?

wersja treść aktualizacje uwagi
wwwwszystkie obiekty (oprócz niewidocznych w odbiornikach), Europacodziennie nad ranempotrafi pokazać tracki
minidrogi od autostrad do zbiorczych i wszystkie miasta, Polska + kraje ościennecodziennie około godz. 23
próbnazestaw samochodowy, Polska + kraje ościennewstrzymana
NIzestaw samochodowy, Europacodziennie około godz. 11bez znaków diakrytycznych
ogonkizestaw samochodowy, Europacodziennie około godz. 17znaki diakrytyczne, format NT
topowszystkie obiekty, w tym warstwice, Polska + kraje ościennecodziennie około godz. 23bez znaków diakrytycznych
pełnawszystkie obiekty, Europacodziennie około godz. 6znaki diakrytyczne, NT
szlakiwyłącznie szlakipo każdej zmianienakładka na dowolną mapę np. GPMapę, CNE; routing po szlakach ale bez połączenia z innymi mapami

Zestaw samochodowy - bez obiektów 'turystycznych' (kolorowe szlaki, ścieżki dla sarenek, strumyki, kapliczki itp.). Patrz Co-czym.

Uwaga kolejne wydania zawierają dane wysłane na serwer do godziny:

 • 1:00 wersja www (router: nieregularnie)
 • 3:20 wersja pełna
 • 9:20 wersja NI
 • 15:20 wersja ogonkowa
 • 21:20 wersja topo.

Wersje - od strony usera

Uwaga

To jest propozycja, w fazie planowania bądź częściowego wdrożenia.

Pyskusja emailowa jakoś nie chce znaleźć konsensusu. To może tak: warstwice usuwamy (dając opis jak ściągnąć w osobnej mapie), a nowe wersje nazywamy tak

dla kogo Co ma mieć / czego nie uwagi?
samochód (ogonki oraz bezogonki)Europa, obiekty jak starych założeniach czyli bez obiektów topo, kaplic itp, DdR (0xd) oraz chodniki (0x16) bez routingu
lub samochód (ogonki oraz bezogonki)Europa, obiekty jak starych założeniach czyli bez obiektów topo, kaplic itp, DdR (0xd), chodników (0x16) z wykluczeniem usunięcia nazwanych chodników
rowerzyściPolska, bezogonki, wszystkie obiektyczy piesi mogą mieć to samo?

Co potrzebne?

Dla postaci jednego pliku gmapsupp - nic nie potrzeba. Plik pobierasz, rozpakowujesz i wgrywasz do nawigacji.

Dla postaci map na peceta lub maca - potrzebny jest program do zarządzania mapami, Mapsource (patrz też tu) lub Basecamp.

Skąd ściągnąć?

Jak ściągnąć?

Przy pobieraniu poprawek dla postaci na peceta polecamy wersję ściągania 'rsync' jako najbardziej efektywną: pobierane są wręcz tylko zmienione kawałki poszczególnych plików, zysk często jest powyżej 2 (dwa razy mniej ściągniętych bajtów niż wielkość plików).

Windows: po instalacji pliku exe dostajesz na Pulpicie ikonkę do skryptu w katalogu z mapą:

Update_UMP-pcPL_rsync.bat

On jest sam w sobie trochę przyduży, żeby tu go cytować - jeśli go skasowałeś, to nadinstaluj mapę, nic sobie tym nie popsujesz.

Linux, wersja minimalistyczna:

#!/bin/sh
rsync -v -h -a -z --recursive rsync://ump.waw.pl/ump/latest-og.txt ./
rsync -v -h -a -z --recursive rsync://ump.waw.pl/ump/`cat latest-og.txt`/* ./

(i analogicznie latest-ni.txt lub latest-to.txt)

Jeżeli mamy problem "operation not permitted" związany z niemożnością utworzenia pliku tymczasowego (bo np. działamy na dysku DOSowym) - używamy "rsync -T /tmp ...." i wtedy pliki tymczasowe lądują w /tmp (gdzie na pewno będzie wszystko działać).

W wyjątkowych przypadkach, np. gdy dana sieć (uczelniana czy osiedlowa) nie zezwala na transfer plików protokołem rsync, stosuj ściąganie całych rejonów ze zmianami: przez skrypt 'wget' ściągający poszczególne zmienione obszary, albo ostatecznie przez ściągnięcie całego pliku zip.

Jak zainstalować / odinstalować?

Plik gmapsupp (Garmin)

Ściągnięty plik należy rozpakować (rozzipować) i plik gmapsupp.img wgrać w któreś z miejsc:

 • na kartę do katalogu 'Garmin'
 • do nawigacji do katalogu 'Garmin' (w starszych odbiornikach) lub 'Map' (w nowszych odbiornikach) - uwaga, nie skasuj starszego pliku, jeśli jest; tam mogą być inne mapy!

Odinstalowanie takiej mapy z nawigacji to po prostu skasowanie tego pliku.

Może się też przydać przeczytanie opisu wprowadzającego.

Instalowanie mapy UMP pod Windows

Windows, wersja 'elastyczna':

@echo off
if "%ProgramW6432%"=="" (set galaz=HKLM\SOFTWARE) ELSE (set galaz=HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node)
set gdziejestem="%~dp0"
if exist %gdziejestem%\wersja.bat call %gdziejestem%\wersja.bat
reg ADD %galaz%\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL-topo /v ID /t REG_BINARY /d 7D00 /f > nul
reg ADD %galaz%\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL-topo /v IDX /t REG_SZ /d "%~dp0UMP-pcPL-to.mdx" /f > nul
reg ADD %galaz%\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL-topo /v MDR /t REG_SZ /d "%~dp0UMP-pcPL-to_mdr.img" /f > nul
reg ADD %galaz%\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL-topo\1 /v Loc /t REG_SZ /d "%~dp0\" /f > nul
reg ADD %galaz%\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL-topo\1 /v Bmap /t REG_SZ /d "%~dp0UMP-pcPL-to.img" /f > nul
reg ADD %galaz%\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL-topo\1 /v Tdb /t REG_SZ /d "%~dp0UMP-pcPL-to.tdb" /f > nul

Linux, gdzie wine nie obsługuje polecenia reg: zrób plik 'install.reg' o zawartości (zmień nazwę katalogu na swoją, i ew. nazwy plików "-to")

[start]
REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Garmin\Mapsource\Families\UMP-pcPL-topo]
"ID"=hex:7d,00
"IDX"="X:\\Garmin\\UMP-pcPL-TOPO\\UMP-pcPL-to.mdx"
"MDR"="X:\\Garmin\\UMP-pcPL-TOPO\\UMP-pcPL-to_mdr.img"
"TYP"="X:\\Garmin\\UMP-pcPL-TOPO\\skorki\\normal.typ"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Garmin\Mapsource\Families\UMP-pcPL-topo\1]
"LOC"="X:\\Garmin\\UMP-pcPL-TOPO\\"
"BMAP"="X:\\Garmin\\UMP-pcPL-TOPO\\UMP-pcPL-to.img"
"TDB"="X:\\Garmin\\UMP-pcPL-TOPO\\UMP-pcPL-to.tdb"
[stop]

i wykonaj (regedit).

Odinstalowanie mapy UMP pod Windows

@echo off
if "%ProgramW6432%"=="" (set galaz=HKLM\SOFTWARE) ELSE (set galaz=HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node)
set gdziejestem="%~dp0"
if exist %gdziejestem%\wersja.bat call %gdziejestem%\wersja.bat
reg delete %galaz%\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL-topo /f > nul