Jak zgłaszać

Z UMP

Spis treści

Co zgłaszać?

Wszystko :)

A na serio:

 • miejsca wątpliwe oznaczamy "{?}" w nazwie – to może być punkt umiejscowiony na bazie tylko adresu lub notatki prasowej, albo ulica o niepewnym przebiegu. Można je szybko przejrzeć na stronie www albo montując plik gpx do analizy w Mapsource. Prosimy o informacje jak jest, albo jak powinno wyglądać. Jeśli danego punktu nie ma, to najprawdopodobniej jest gdzieś obok – sprawdź adres.
 • bez wątpienia liczymy na informacje o działalności drogowców lub budowlańców, którzy ostatnio są coraz aktywniejsi: tu zrobią rondo, tam nowe przejazdy lub przejścia piesze; tu supermarket a tam bankomat.
 • i oczywiście wszelakie miejsca, których nie mamy – całe osiedla lub pojedyncze drobne punkciki, istotne dla turystów, nawet hydranty i toalety. Ale nie mów "łaa nie macie osiedla XYZ", tylko podeślij przynajmniej kilka zapamiętanych przez urządzenie śladów – niżej przeczytasz jak.

A czego nie zgłaszać?

W skrócie: popularnej drobnicy, albo rzeczy niszowych, których może będzie szukała jedna osoba na milion.

 • sklepy: 24h tak, jedyny sklep na wsi może tak, ale każdy warzywniak nie, Żabka (czynna do 23-ciej) może tak
 • apteki: jeśli w pobliżu nie ma żadnej innej, albo jeśli jest 24h
 • urzędy: wydziały urzędów lokalnych (np. pomoc społeczna) może tak, sołtys nie
 • drogi: 'główna' droga przez las tak, kolejna przecinka leśna nie, obrys parkingu (centrum handlowe, MOP) tak, każda uliczka na parkingu nie
 • inne: każde miejsce parkingowe z osobna nie, hydranty strażackie nie, hydranty z których można się napić może tak, śmietniki i ławki nie, wysokości krawężników nie, blokady uniemożliwiające wjazd tak

Gdzie zgłaszać

Zależnie od ilości zgłaszanych danych:

 • dla pojedynczych punktów: wykorzystaj formularz; sprawdź po kilku dniach swoje zgłoszenie, czy aby nie mamy jakichś wątpliwości: na Flyspray szukaj zgłoszeń z danego dnia (lub następnego, jeśli zgłoszenie było prawie-o-północy).
 • dla większej ilości informacji: w systemie zgłoszeniowym FlySpray (trzeba się zarejestrować i poczekać trochę na zatwierdzenie) przygotuj serię zgłoszeń z komentarzami. Pokaż punkt na mapce, kliknij w napis "Dodaj punkt z mapy do opisu" i wpisz "po ludzku" co jest złe (ulica A nie dochodzi do B bo tam jest chodnik, albo ulicę C przedłużono asfaltem do ulicy D).
 • dla zapisanych śladów itp. – system zgłoszeniowy lub prześlij mailem plik z kilkoma słowami komentarza na slady.ump@gmail.com
 • ewentualnie na forum o urządzeniach Garmin. Napisz słownie to, co powinno być poprawione. Albo dodaj obrazek. Pamiętaj zaznaczyć o jakie miasto chodzi, żeby zainteresowanym danym rejonem łatwiej wpadło w oko.


Tak czy owak uważamy, że system zgłoszeniowy FlySpray jest obecnie najlepszą i zalecaną formą zgłaszania wszystkich poprawek. Póki się w nim nie zarejestrujesz, możesz anonimowo zgłaszać poprawki punktów. Po rejestracji masz większe możliwości śledzenia, co się z Twoimi poprawkami dzieje dalej. Każda ze zgłaszanych poprawek otrzymuje specjalny numer i można śledzić, czy i kiedy została wprowadzona do mapy. Jeśli Twoja poprawka jest niekompletna lub niejasna i wymaga wyjaśnień, dostaniesz e-maila, albo możesz to sprawdzić na stronie WWW.

Jak zgłaszać – garść ważnych porad

W jaki sposób przygotowujesz dane do poprawienia, zależy już tylko od Ciebie – staramy się przyjmować wszystko, ale jeśli w przygotowanie poprawek włożysz trochę czasu, by były one jasne, to poprawki zostaną zaimplementowane zdecydowanie szybciej. Jeśli brakuje wielu ulic (nowe osiedle itp.), weź odbiornik na spacer lub na rower, i zwiedź osiedle "w kratkę" albo "w grzebień". Waypointy z nazwami ulic mile widziane, także jakieś opisy co to i dlaczego. Przypomnijmy – nie korzystamy z innych źródeł, więc nie wiemy bez Twojej pomocy, jak to miasto czy osiedle wygląda.

Pamiętaj, że:

 • nie za dużo na początek - póki nie przekonasz się, że dobrze zrozumiałeś i nauczyłeś się, to nie mapuj połowy miasta na pierwsze zgłoszenie - szkoda roboty, jeśli jednak robisz jakiś błąd
 • osoba wprowadzająca zamieszczone dane może nie wiedzieć nic o tej okolicy; pomyśl, jak komentarzami ułatwić wprowadzanie Twoich poprawek
 • jeżeli podasz, że w jakimś mieście brakuje ulicy Iksińskiego i nie dodasz zapisanego śladu z tej ulicy, to szanse na naprawę tej sytuacji są małe. Raczej nikt tam nie pojedzie natychmiast, a zdjęcia satelitarne nie zawsze pomogą.
 • nieobrobione ślady są dobre, ale obrobione z podziałem i opisami typów dróg, nazwami, kierunkami itd. są dużo lepsze. Wytnij miejsca, których nie trzeba poprawiać. Zrobisz to w MapSource albo Basecamp, są też inne programy do obróbki śladów.
 • odbiornik powinien zapisywać ślad co 1-2 sekundy (i oczywiście bez przyciągania do dróg), takie się sprawdza lepiej niż ustawienia automatyczne, choćby najgęstsze.
 • podając dane reklamowe swojej firmy, w porządku by było podać także kilka innych ciekawych punktów z okolicy. Nastawi nas to lepiej :)
 • jeśli wyklikasz jakieś dane z innej mapy, to możemy ich nie uznać (naprawdę nie chcemy mieć problemów).
 • realizacja zgłoszenia trwa czasem dłużej, czasem krócej. Daj nam troszkę czasu. Nie zgubi się.
 • fotoradary zgłaszamy na Garniaku
 • mapa www jest uaktualniana raz na dobę (około ósmej rano). Twoja przeglądarka może mieć w cache kawałki mapy z poprzednich edycji. W razie wątpliwości odświeżania (F5, Ctrl-R) lub dogłębnie: Narzędzia>Wyczyść dane prywatne (Firefox), Narzędzia>Opcje internetowe>[Ogólne]>Historia przeglądania>[Usuń...] (IE)
 • Preferowany format współrzędnych to h ddd.ddddd° w większości programów możesz zmienić sposób prezentacji (Mapsource: Edycja>Preferencje>Pozycja(lub Położenie)>Siatka:hddd.ddddd; MXT: Ustawienia>System>Format pozycji (siatka):hddd.ddddd) [?]


Warto przeczytać porady zbieracza (w języku angielskim).

Co dalej?

Edycja zawartości. Na razie na sucho. Czytaj opis pierwszych kroków edytora lub jeszcze dokładniejsze przedstawienie pierwszych kroków edytora.