Mont-demont bat
Z UMP
Źródła w projekcie UMP zapisywane są w w innej postaci, niż wymagana przez program MapEdit, za pomocą którego tworzona jest mapa. Plik wsadowy mont-demont.bat to skrypt, który składa źródła w jeden plik, po czym uruchamia edytor MapEdit, w celu pokazania widoku oraz edycji wybranego obszaru.
Spis treści |
Jak działa plik wsadowy mont-demont.bat
Skrypt mont-demont.bat realizuje trzy kroki:
- Montaż mapy - utworzenie z aktualnych źródeł pliku w standardzie MapEdit. Standardowo tworzony jest plik Obszar-wynik.mp (np. Opole-wynik.mp)
- Edycja - wprowadzenie zmian mapy za pomocą programu MapEdit. Zmiany polegają na na dodaniu nowych obiektów lub modyfikacji informacji o obiektach istniejących.
- Demontaż - utworzenie plików źródłowych uwzględniających wprowadzone zmiany oraz plików różnicowych, (tzw diffów) zawierających wyłącznie wprowadzone zmiany.
Jak przerwać rysowanie mapy
Zmiany wprowadzane do mapy nie muszą być wpisane jednorazowo. Można przerwać rysowanie i zapisać mapę. Typowo jest to plik Obszar-wynik.mp. Później można zapisany plik ponownie otworzyć bezpośrednio za pomocą MapEdit, bez korzystania ze skryptu mont-demont.bat. Po wprowadzeniu kolejnych zmian mapę należy zapisać i na koniec uruchomić:
mont-demont /demont
Po każdym uruchomieniu skryptu w wyżej przedstawiony sposób, tworzone są pliki uwzględniające sumę wprowadzonych zmian podczas wielu sesji edycyjnych. Po zakończeniu całego procesu edycji na raty pliki różnicowe (tzw. diffy) należy wysłać poprzez system flyspray.
W przypadku częstego korzystania z edycji na raty, warto utworzyć sobie własny plik wsadowy, nazwany przykładowo tylko-demont.bat, uruchamiający skrypt mont-demont.bat z parametrem /demont.
Uwaga! Aktualizacja źródeł (cvs_update.bat, cvs up) pomiędzy pracą "na raty" zepsuje zmiany innych osób.
Opcje
Dostępne opcje:
- montaz, montuj, mont - montaż mapy bez uruchamiania edytora ME
- rozklad, demont, demontaz - demontaż mapy, bez uruchamiania procedury montującej
- edycja - uruchomienie edytora ME
- nieszlaki - pomija szlaki podczas montażu
- niepoi - pomija wszelkie poi podczas montażu
- idx, nieidx - dodaje indeksy miast, oraz parametry routingu (opcja musi być dołączona do montażu i demontażu)
- filter - ?
opcje mogą być poprzedzone "-" i "/" np
mont-demont montaz mont-demont -montaz mont-demont /montaz
zrobią dokładnie to samo
Opcja idx
Wstępna dokumentacja
Opcja która dokłada indeksy miast do dróg (Na razie jeszcze bez POI), co to daje? Brak potrzeby operowania extras i dodawania Miasto=, teraz wystarczy we właściwościach w zakładce Address wybrać odpowiednią pozycję. Jest też kilka ułatwiaczy w ME jak ostatnio wybrane miasto [Last], najbliższe miasta z innych obiektów [strzałka w dół], wszystkie miasta [...], można sobie też włączyć kolorowanie ulic na podstawie przynależnego miasta (polecam z opcja niepoi)
Uwaga!!! zanim użyjesz tej opcji trzeba ustawić ME:
menu Tools>Options>[Load&Save]>przycisk [Setings for Polish Format...]>
Save postal address information:
as CityName,RegionName, CountryName attributes per object.
Lub uruchomić plik gpsmapedit.reg z UMP\narzedzia i zatwierdzić zmiany w rejestrze.
Opcja dodaje też dane routingowe, można używać Tools>Generate Routing Graph (uwaga ta opcja źle działa dla nowych dróg - dla nich pojawią się RouteParam w źródłach)
Jeżeli będziemy używać Generate Routing Graph to: można rozcinać, zmieniać przebieg, przypisać prędkości i klasy dróg, oraz restrykcje dla typów pojazdów, przesuwać nody (jest to łatwiejsze - bo skrzyżowania są ze sobą sklejone), podglądać klasy dróg na kolorowo (klawisz U), podglądać nody Routingowe (klawisz N) w postaci kwadracików na skrzyżowaniach (kolor odpowiada ilości skrzyżowań w danym punkcie). Istotne jest aby nie dokładać nowych elementów.
Jeżeli nie będziemy używać Generate Routing Graph to możemy robić wszystko co w mont-demont bez opcji -idx.
Ograniczenia i ostrzeżenia:
- Brak możliwości dodawania nowych dróg po wykonaniu Tools>Generate Routing Graph.
- Brak dodawania indeksu miast dla POI (do zrobienia).
- Jeżeli w plikach dróg znajdzie ulicę z przypisanym miastem i istnieje odpowiedni plik ulice, to go przeniesie do pliku ulice (zamierzone).
- Czasem może się pogubić jeżeli są wpisy miasto (inne niż jedno globalne) w pliku ulice.