FAQ

Z UMP

Wersja z dnia 14:10, 30 gru 2023; Piotr(ps) (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Pytania i odpowiedzi

czyli co warto wiedzieć, żeby nie odkrywać Ameryki na nowo, albo żeby się nie wygłupić. Jest to obecnie jedyne obowiązujące FAQ, a stare zostało zwinięte do minimum.

Spis treści


Nie działa! Ratunku!

Zainstalowałem UMP (szlaki, radary pod MS), ale przestał mi się uruchamiać Mapsource

Coś poszło źle przy definiowaniu ścieżek gdzie jest mapa, albo przy ściąganiu upgrade.

 • na szybko: wejdź do katalogu gdzie zainstalowałeś mapę, i kliknij uninstall; Mapsource będzie się uruchamiał, chociaż UMPa nie będzie
 • spróbuj naprawić
  • najpierw sprawdź, że cała mapa się ściągnęła poprawnie (klik klik w ikonkę upgrade na pulpicie albo w katalogu z UMP)
  • zainstaluj ją znowu (klik klik w install – uwaga: wersje, które mają install.reg i pytają o potwierdzenie instalacji, są przestarzałe)

Nie chce mi się ściągać nowa wersja

Grafika:scripthost.jpg.

Nie działa wykonywanie skryptów VisualBasic na Twoim kompie.

Albo poplątały się lokalne prawa dostępu (tylko dla Windows XP i nowszych, oraz partycji NTFS)

 • sprawdź czy pliki mają atrybut do wykonania (nie podpowiem jak i gdzie, bo nie mam pod ręką takiego przypadku, jak ktoś jest w stanie udokumentować to ja chętnie – Alf/red/)

Grafika:wscript.jpg

Mapa się nie wysyła do urządzenia, MS melduje że dostępne jest tylko X pamięci a mapa ma mniej

Grafika:zestawzamaly.png

Ściągnęła się tylko część nowej wersji.

 • Powtórz upgrade.
 • Jeśli ściąga się wszystko i nadal jest błąd – poczekaj do kolejnego wydania.
 • Jeśli musisz mieć natychmiast dowolną działającą wersję – sprawdź w archiwum wydań

Nie wyszukuje mi miejscowości przez Znajdź – Adres

Bo małe miejscowości często nie mają zdefiniowanych adresów w sensie ulic i numerów domów.

 • Szukaj przez Znajdź – Miasto.

Mam nuvi, wgrywam Waszą mapę, wyszukuję – a tu pytanie o stan / województwo, i nic do wyboru.

Ściągnąłeś wersję roboczą (nie-NI). Nüvi takich nie rozumie. Wykaz dostępnych wersji masz tutaj.

Część dla początkujących (użytkowników)

Nic nie wiem, a chciałbym przyjrzeć się tej mapie!

Najprościej na www. Ale tutaj niewiele więcej poza obejrzeniem nie zrobisz.

Programem Mapsource obejrzysz mapę, wyszukasz miejsca, oraz wyślesz mapę do odbiornika. Nie masz go? to ściągnij dowolne demo, i zainstaluj. I już masz. Polecamy także wersję nieco ulepszoną.

Masz Linuksa? Pod nim też można sobie poradzić z MapSource, choć z małymi sztuczkami. Ślady z odbiornika możesz na tle mapy UMP obejrzeć przy pomocy Vikinga.

Masz Mac'a? Pod MacOSX działa już wiele produktów Garmina. Bobcat, czyli MapSource dla MacOSX, pozwala na oglądanie map i edycję POI oraz tracków. Map Install pozwala zainstalować specjalnie przygotowaną wersję UMP dla Macos w odbiorniku.

Już masz? to ściągnij program instalacyjny naszej mapy, zamknij Mapsource, i zainstaluj. Poprawki ściągać będziesz przez ikonkę, która pojawiła Ci się na pulpicie Windows.

Nie chcesz instalować całego wielkiego Mapsource? Ściągnij MapEdit (tylko PC/Win, działa pod wine, shareware, 1100kB). Rozpakuj exe do jakiegoś katalogu (nie wymaga instalacji). Ściągnij któryś [update plik (img) mapy], albo całość i rozpakuj. Uruchom rozpakowany mapedit.exe i otwórz któryś z plików img (numery są na wzór "kierunkowych" w telefonach). Miłego przyglądania się. Raczej nie zmieniaj plików img – niewiele pożytecznego z tego wyjdzie.

Chcesz obejrzeć w odbiorniku, a jeszcze go nie masz? Jeśli dopiero zaczynasz, i nie wiesz co naprawdę by Ci pasowało, jeden z naszych sympatyków miewa różne odbiorniki, i chętnie je pożyczy na próby (i odbiornika, i różnych map) w terenie, za skromną pracę na rzecz mapy UMP. Poczytaj tutaj.

A co jeśli nie mam Garmina?

Jeśli nie masz Garmina i nie chcesz instalować oprogramowania MapSource/BaseCamp - spójrz, gdzie jeszcze możesz zobaczyć/wypróbować/wykorzystać UMP: Wersje

No dobra, chcę obejrzeć więcej, tu mam odbiornik, a tu kompa.

Najprościej – gdy UMP masz "wgranego" pod Mapsource. Wtedy przesyłasz i już. Bywa, że nie chce Ci się dłubać, albo nie masz Mapsource. Do wgrywania pojedynczych img służy Sendmap – szukaj na stronie (wersja windowsowa lub linuksowa, obie darmowe). Jeśli masz sprzęt z kartą pamięci, to cała nasza UMP jest gotowa do ściągnięcia z tej strony – wersja B3. Rozpakuj ten plik, a zawartość o nazwie gmapsupp wgraj do katalogu Garmin na karcie.

Zaraz zaraz, co za NI? Nie znam takiego słowa.

Na szybko: tak nazywamy wersję działającą na wszystkich odbiornikach. Jest ona sprawdzana przed wypuszczeniem, i raczej dobrze działa. A na szczegółowo: to wymaga małej opowieści. To było tak. Na początku były proste mapki i działały we wszystkich odbiornikach Garmina. Gdzieś w roku 2006 Garmin coś pozmieniał w tworzeniu spisu treści mapy (używanej w wyszukiwaniu), i w serii nüvi wymusił nieco zmieniony format plików mapy, zwąc go NT. Chcąc nie chcąc nauczyliśmy się częściowo go robić, a że nie jest to wciąż "prawdziwy" NT, a tylko nowy format indeksów (spis treści) bez kompresji plików, to nazywamy go NI, jak Nowe Indeksy. Zestawy w takim formacie publikujemy rzadziej niż wersję próbną, bo co kilka dni, ale można je uznać za pozbawione chwilowych błędów, które w wersji próbnej (zwanej także nie-NI) się zdarzają.

Zauważyłem coś nie teges. Jak Wam to zapodać?

Tam masz większy opis.

A kto to jest ten ump@ ?

To zwykła emailowa lista dystrybucyjna. Wyślesz na nią sensowny list – dostaną go wszyscy uczestnicy naszego projektu.

Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w życiu wewnętrznym, możesz się dopisać (ale pamiętaj, że często bywają tam nudne dla "niezaangażowanych" dyskusje techniczne, albo raporty o błędach – więc nie zaczynaj od zapisania się). Zrobisz to tutaj.

Jeśli coś Ci nie wychodzi, to po prostu odpuść chwilowo ten punkt.

Trzeba podsyłać tracki.

Niemal wszystkie odbiorniki ręczne mają możliwość rejestracji śladu (przebytej drogi). Pamiętaj, żeby wyłączyć przyciąganie do drogi, oraz ustawić dość gęste zapamiętywanie punktów (ustawienie "automatyczne – najczęściej" jest OK). Jeśli zapisujesz w urządzeniu jakieś miejsce, to notuj sobie od razu, co który znaczy, bo po kilku dniach sam się w tym pogubisz. W roli notatnika dobrze sprawdza się dyktafon w komórce.

A ja mam proste nüvi/itp.

Okazało się, że Garmin umieścił w większości swoich urządzeniach z serii nüvi ukrytą funkcjonalność zbierania dokładnych tracków.

Procedura jest następująca:

 • Włączyć zbieranie danych w odbiorniku
  • nüvi 200: na Garniaku opisano, jak zbierać nim tracki. Potrzebny jest firmware odbiornika w wersji 3.40.
  • nüvi 200v2/250/2x5/6xx/7xx: na Garniaku opisano, jak zbierać nim tracki. Te odbiorniki mają w menu opcję Aktualna pozycja
  • nüvi 310/360: także na Garniaku
  • inne: pukaniem w ekranik zapamiętasz punkty charakterystyczne (końce dróg, zakręty)
 • skopiować pliki z danymi do komputera
Tracki zależnie od wersji firmware nüvi przechowywane są w plikach gps.bin w katalogach wewnątrz pamięci urządzenia lub na karcie pamięci. Mogą być to katalogi \Garmin\Logs lub \Debug
Punkty zapisują się w pliku current.gpx w podkatalogu \Garmin\gpx\.
 • przetworzyć do formatu .gpx
Należy ściągnąć program autorstwa popeja nutrak i przy jego pomocy skonwertować pliki gps.bin na .gpx

A co, jeśli mam Pocketa/Mio/itp?

Trzeba poczytać u GPS Maniaka. Jeden z kolegów uzupełnia: Jak zainstalować zwykłe gpsproxy i QUE na PDA można poczytać u GPS Maniaka. Można użyć samego GPSProxy bez QUE do zapisania tracków. Moda GPSProxy 1.16 by wsian można zassać np. z http://www.malsingmaps.com/forum/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3345 (to nie jest instalka, trzeba ręcznie skopiować pliki na PDA do jakiegoś katalogu). Moda konfiguruje się tak samo jak zwykłe GPSProxy. Dodatkowo mod pozwala na zapisanie tracków do plików plt. Trzeba tylko zaznaczyć w gpsproxy by wsian opcję "Track Log" na zakładce GPS. Tracki zapisywane są do katalogu do którego skopiowaliśmy pliki GPSProxy by wsian. Po zakończonych wędrówkach wystarczy skopiować tracklog.plt z tego katalogu i otworzyć w np. mapedit.

Hint: jeśli w PDA są ustawienia systemowe ustawione na PL to trzeba przerobić plik wynikowy na format jak poniżej. (zmiana przecinków na kropki).

52.25979,20.89650,0,342,8,0,2006-05-03,11:05:38,6,8m

A tu trochę podpowiedzi, jak mając Automapę być przydatnym dla UMP: AM zarówno 4.0 jak i 3.9 umożliwia zapis tracka (wersji wcześniejszych nie znam więc się nie wypowiem). Trzeba przekopać się przez menu i włączyć odpowiednią opcję.

Dla AM 4.0:

Menu/GPS/włącz zapis śladu (są i inne sposoby, ale ten najłatwiej opisać ;) Podać jakąś nazwę pliku pod jaką track ma zostać zapisany oraz jego lokalizację i zatwierdzić OK'ejem. Że włączony jest zapis można poznać po czerwonym kwadracie w lewym górnym rogu. Żeby zakończyć zapis: Menu/GPS/Zatrzymaj zapis śladu i czerwony kwadrat znika. Tracka można sobie obejrzeć w AM wchodząc do Menu/GPS/Pokaż ślad. Można też się wirtualnie po nim przejechać Menu/GPS/Odtwórz ślad. Track jest zapisywany w plikach *.gps i *.gps.bin. Co jest w *.gps.bin nie mam pojęcia, ale nie jest on potrzebny do konwersji na *.plt (o czym dalej)

Dla AM 3.9:

Włączanie wygląda podobnie. Natomiast sygnalizowanie włączenia zapisu jest zupełnie inne niż w AM 4.0 – w 3.9 jet to czerwona kropka w lewym górnym rogu  :-D Reszta obsługi tak samo jak w AM4.0 Track jest zapisany w pliku *.gps

To co wypluje z siebie AM można przerobić na bardziej cywilizowany format dzięki AmConv. Obsługa programu banalna więc nie będę pisał.

A co, jeśli mam telefon z Symbianem ?

Pod Symbiana można używać Garmin Mobile XT z dedykowanym odbiornikiem GPS Garmina.

Zapisywanie traków można włączyć przechodząc do Narzędzia -> Zarz. moimi dan.->Ślady.

Trasę należy wyeksportować korzystając z Narzędzia -> Zarz. moimi dan.-> Zarządzaj->Export GPX.

W katalogu garmin/gpx utworzony zostanie plik current.gpx. W przypadku polskiej wersji należy jeszcze zamienić wszystkie przecinki w pliku .gpx na kropki i można wysyłać wgrać do map edit.

Podobno dobrze sprawuje się aplikacja Nokia Sports Tracker (darmowa).

Znalazło mi wirusa w pliku wget.exe!

Jednym ze składników pakietu instalacyjnego jest wget.exe - niewinne narzędzie służące do ściągania plików. Niestety to samo narzędzie wykorzystał autor jakiegoś świństwa i teraz niektóre programy antywirusowe raportują trojana w tym pliku. Podsumowując – nie masz się czym martwić.

Co to jest ten torrent?

Jedna z sieci współdzielenia plików – więcej poczytasz na wikipedii.

Ponieważ plik jest ściągany z kilku różnych źródeł jednocześnie, jest szansa, że ściągnie się szybciej niż w przypadku ściągania "normalnego" (protokołem http), dodatkowo przy mniejszym obciążeniu serwerów, które udostępniają mapy, i mniejszym zużyciu ich pasma.

Jeśli nie masz klienta sieci torrent albo przeglądarki Opera i nie chcesz mieć, ściągnij mapę przez link oznaczony "http". Mapa i tak jest ta sama, niezależnie od tego, jak ją ściągniesz.

Inne artykuły

Część dla zaawansowanych (rysowników)

O czym trzeba pamiętać (na początek, albo po przerwie)?

Co zrobić żeby nie było plików _nowosci?

Jak masz dowolny obiekt (droga, POI, obszar) i jesteś w trybie zaznaczania (po naciśnięciu "S") podwójnie kliknij na nim, pojawią się właściwości przejdź do zakładki "extras", przycisk "Edit As text" dodaj

Plik=src\plik_z_katalogu_src*

*Jeżeli nie wiesz co tam wpisać, zobacz co mają okoliczne drogi/POI. Najlepiej po prostu skopiować te dane. Jeśli używasz ME++, kliknij 2 razy w górnej części okienka zakładki Extras – rozwinie się lista wypełniona tym, co udało się znaleźć w obiektach znalezionych obok. W przypadku POI z reguły lepsze podpowiedzi uzyskujemy z włączoną opcją "Same type" (obiekty tego samego typu), ale niekoniecznie. Jeśli podpowiada niewłaściwie, albo ze zbyt daleko położonych obiektów, wyłącz tę opcję.

Jeżeli wpisujesz nazwę pliku kończącą się na .drogi.txt, możesz mu od razu dopisać Miasto=, pozwala to na wyszukiwanie ulic w mieście:

Miasto=Jakieś_Miasto

To również ME podpowie wg najbliżej położonych obiektów, więc z reguły wystarczy wybrać pierwszą podpowiedź z listy.

Jeśli dana droga należy do dwóch miejscowości, albo chciałbyś aby była wyszukiwana poprzez nazwę miasta i nazwę dzielnicy (np Warszawa i Ochota, Jelenia Góra i Cieplice), to wtedy podaje się drugą miejscowość po znaku @

Miasto=Jakieś_Miasto@Jakaś_Dzielnica

Pliki src\MIASTO.ulice.txt mają automatycznie uzupełniane wpisy dla poszczególnych obiektów według domyślnego wpisu umieszczonego na początku takiego pliku, więc dodatkowe etykiety Miasto= są zbędne.

Co radzi / precyzuje Staszek (gps_mapper) i zdrowy rozsądek?

 • nie stosować nakładania obszarów!
 • robić obszary tak duże, jak trzeba (nie dzielić ich na kawałki)
 • stosować jak najmniej punktów w liniach (w trybie M używaj funkcji Generalise Nodes)
 • zapomnieć że jest obiekt typu background (bo na mapie może być tylko jeden, a kompilator dokłada)

O czym pamiętać wrzucając samemu albo poprawiając?

 • Przyporządkowanie ulicy do miasta wynika z pliku, w którym ona jest (Pliki typu MIASTO.ulice.txt mają na samym początku wpis Miasto=Jakaś Nazwa i podczas montowania ta nazwa jest domyślnie dopisywana do każdego obiektu z tego pliku). Pojedyncze ulice (czy też niewielką ich liczbę, np. kilkanaście) dowiązuje się do miasta przez dodanie ekstra parametru Miasto=Gdzieśtam do każdej z nich.
 • jednokierunkowość oznaczamy parametrem "Has Direction" (w źródłach: DirIndicator=1), i tylko tak, a nie parametrem routingu. Rysujemy oczywiście zgodnie z kierunkiem jazdy – czyli ulice dwupasmowe zaczynamy z przeciwnych kierunków. Jednokierunkowe są również nitki ulic wielopasmowych. Trzeba odwrócić kierunek? Zrób w ME "reverse polyline".
 • Drogom "ważnym" dajemy jakiś tam wysoki EndLevel, ale tylko jednej nitce – po to, żeby na oddaleniu dwie nitki w odległości jednego piksela nie zlewały się i głupio wyglądały. Druga może być tylko na poziomie 1, ewentualnie 2. Analogicznie, ronda i rampy też można rysować tylko na poziomach od 0 do 1 lub 2 – bo zwykle są za małe, żeby je warto było pokazywać na widoku całego województwa. I jeszcze jeden wyjątek – prowizorki, czyli drogi zrobione "na oko" (aby tylko routing potrafił sensownie przeskoczyć) tylko na poziomie 0.
 • istotne, a często popełniane błędy są sprawdzane po zakończeniu edycji (jeśli używasz skryptów mont-demont). Czytaj to, co się wtedy wypisuje.
 • ...

A co to są te zielone lub czerwone słupki na mapie w Mapedit?

To są znaczniki używane do sprawdzania mapy przez rysującego – można sobie wygenerować spis ślepych końców (i zauważyć, gdzie droga nie jest dociągnięta do innej), a czerwone słupki oznaczają "tak, tu jest koniec, zakaz jazdy dalej". Analogicznie – zielone słupki oznaczają "tak, tu jest wiadukt" i powstrzymują alarmy w przypadku przecinania się dróg bez punktu styku. Więcej informacji znajdziesz tu

Zrobiłem te numery dróg, ale teraz ich nie wyszukuje, a i routing mi gada nimi, a nie ludzkimi nazwami!

Trzeba zastosować dodatkowe nazwy. Odbiorniki używają:

 • do wyszukiwania – Label (kod nazwa) widoczny dobrze w MapEdit, Label2 (nazwa) i Label3 (nazwainna) wpisywane ręcznie na zakładce Extras
 • do pokazywania na mapie – Label (kod w tarczy i nazwa wzdłuż kreski jeśli się patrzy, albo kod i nazwa jeśli najedzie się strzałką)
 • w routingu – przeważnie Label2, za wyjątkiem ostatniego docelowego odcinka, gdzie gada Label. Więc optymalna definicja ulicy z numerem drogi będzie taka:
[POLYLINE]
Type=0x2
Label=~[0x2b]2/8 Prymasa Tysiąclecia
EndLevel=1
DirIndicator=1
Data0=(52.22660,20.95715),(52.22458,20.95767),...
Label2=Prymasa Tysiąclecia
Label3=Trasa AK
[END]

Uwaga dodatkowa – wyszukiwanie Label działa źle dla ulic z kodami 2a, 2b i 2c (chyba).

Kody dróg krajowych

Pradawna dokumentacja "ZrUMP to sam" nie jest dokładna.

Mapedit pozwala na dwa zakresy numerków, my w źródłach stosujemy ten 8-bitowy. Czyli

 • Label=~[0x04]3 cde – 3 w prostokącie z szarymi paskami na górze i na dole, opis CDE, "3 Cde"
 • Label=~[0x05]45 def – 45 w prostokącie, opis DEF, "45 Def"
 • Label=~[0x06]567 efg – 567 w jajku, opis EFG, "567 Efg"

Trzeba stosować: dla dróg jednocyfrowych 04, dwucyfrowych 05, trzycyfrowych 06 - tak jak podpowiada Mapedit.


kiedyś stosowaliśmy (do stycznia 2014) "tą na dwa".

 • Label=~[0x2a]012 aa – widać 012 w czarnej tarczy, opis AA, po najechaniu kursorem "I-012 Aa", i tak samo w spisie wyszukiwalnych ulic (wyszukuje się jakby miało nazwę "012 Aa")
 • Label=~[0x2b]123 abc – 123 w tarczy, opis widoczny ABC, po najechaniu "US 123 Abc", i tak samo w spisie
 • Label=~[0x2c]234 bcd – 234 w jajku, opis BCD, po najechaniu i w spisie "Hwy 234 Bcd"
 • Label=~[0x2d]3 cde – 3 w prostokącie z szarymi paskami na górze i na dole, opis CDE, "3 Cde"
 • Label=~[0x2e]45 def – 45 w prostokącie, opis DEF, "45 Def"
 • Label=~[0x2f]567 efg – 567 w jajku, opis EFG, "567 Efg"
 • 2g robi jakieś głupoty ;-)

Jak zrobić numerację domów?

W MapEdicie :-D

Kiedyś trzeba było kombinować, ale teraz MapEdit wspiera numerowanie, więc wystarcza w trybie 'M' używać prawego klawisza i opisywać węzły na zakładce Numbers.

Szczegóły: Adresacja (numery budynków)

A jak zrobić routing?

Po prostu odpowiednio ustawiać kategorie drogi, pamiętając o:

 • węzły różnych obiektów muszą się pokrywać (praktyka pokazuje że nie muszą, ale o tym ćśśśś)
 • kolejne węzły obiektu nie bliżej niż 6 metrów!
 • warto optymalizować, tj. żeby jedna ulica nie była z fafnastu kawałków, bo to spowalnia wyliczenia
 • routowalne są typy dróg: od 0x1 do 0xc (aleje i unpaved też), 0x16 (trail), 0x26 i 0x27 (promy), oraz nowe typy definiowalne 0xd ścieżka rowerowa, 0xe tunel.

W ramach UMP dane do routingu są tworzone automatycznie, specjalnym programem za każdym razem.

Inne programy robiące dane routingowe: MapRoute oraz po prostu Mapedit.

A zakazy skrętów?

Dla oznaczenia zakazanych manewrów używamy linii typu "Time Zone". Trzeba po prostu dorysować trzypunktową (dwukawałkową) linię w tym miejscu, gdzie *nie* można skręcić. Dokładna interpretacja takiej 3-punktowej linii A->B->C to "z punktu A nie da się dojechać przez punkt B do punktu C, bo jest zakaz". Linia zakazu powinna być krótka, ale oczywiście mieć wspólne węzły ze wskazywanymi drogami -- najlepiej, jeśli jej początek i koniec znajduje się w tzw. "węzłach routingu", tzn. tam, gdzie droga krzyżuje się z innymi drogami (także - z chodnikami lub ścieżkami rowerowymi).

Restrykcje definiujemy ZAWSZE na poziomie 0 mapy, przydatny jest też opis (szczególnie gdy zaczynają się nakładać na siebie) – np. "Reymonta < Pozytywistów" sugeruje opis zakazu skrętu w lewo z Reymonta w Pozytywistów. Inna, nieco dokładniejsza terminologia, to np. "Sudecka-WL-Karkonoska", co oznacza "jadąc Sudecką na zachód (W, N, E, S) usiłujemy skręcić w Lewo (L), Prawo (P,R), Prosto (Pr) lub zawrócić (U).

Restrykcje mogą mieć 3 punkty (zakaz skrętu) lub 4 punkty (zakaz zawracania na dwupasmówce). Nie można definiować bardziej skomplikowanych manewrów. Więcej tutaj.

Jak nazywać nowe pliki w cvs?

Opisane tam.

...... FAQ dla zaawansowanych

-- Alf/red/