Edycja

Z UMP

Rzeczy potrzebne raczej dopiero edytorom z prawem zapisu w cvs.

Spis treści

Edycja kilku obszarów naraz

 • skrypt mdm-gui.pl (dostępny w cvs/narzedzia)

Grafika:mdm.png

sposób pracy:

 • uruchom (wymagany perl)
 • zaznacz wybrane obszary
 • kliknij na Montuj, edytuj, Demontuj

ALBO

Grafika:Jamond.png

sposób pracy:

 • uruchom (wymagana java)
 • sprawdź ew. popraw ustawienia (menu narzędzia)
 • zaznacz obszary, które chcesz edytować: menu regiony (jeśli nie ma żadnego, to poplątałeś ścieżki w ustawieniach)
 • edytuj: guzik mapedit
 • ...

ALBO

 • W systemie UNIX - ustaw zmienną "DIR" tak, aby zawierała nazwy kilku regionów, na przykład:
 export DIR="UMP-PL-JeleniaGora UMP-PL-GorzowWlkp UMP-PL-Szczecin"

a następnie dokonuj montowania/demontowania tak jak normalnie ("make mont", edycja, "make demont", "make commit"). Możesz też użyć mdm-gui.pl opisanego powyżej. Jeśli rysujesz drogi, które przechodzą przez granice obszaru z jednego na drugi, koniecznie przeczytaj Rysowanie_poza_obszar, żeby się dowiedzieć jak to robić poprawnie, a także Międzymapowy_routing_w_GARMIN-ie, by się dowiedzieć jak to działa.

Sprawdzanie ogólnej kondycji regionu

Służy do tego skrypt "sprawdz_bledy.bat" - dwukliknij i czytaj. Pod uniksem, analogiczny make sprawdz. A więcej opisów jest tam.

Jak już dostaniesz hasło do cvs

...to jeszcze tylko kilka drobiazgów, z którymi mogłeś się nie spotkać:

 • Ściągnięcie źródeł jako nazwany użytkownik, a nie gość bez praw

Najpierw skasuj całe repozytorium czyli pliki pobrane przez cvs. Tak, całe. Zaloguj się do cvs i ściągnij od nowa. Przydatne polecenia, jeśli nie używasz klientów graficznych:

cvs login
cvs co all (co=checkout) albo zamiast all: narzedzia, POLSKA, EUROPA, UMP-Egipt
cvs co -c; sprawdzenie modułów
cvs com (com=commit) - pamiętaj o dopisywaniu opisów do wysyłek
cvs logout

Jeśli to pominiesz, to potem nie uda się próba wysłania na serwer, bo CVS zapisuje sobie nazwę użytkownika w plikach o nazwie "Root", więc jeśli miałeś repozytorium ściągnięte z konta "guest", to taka informacja tam została zapisana i próba wysłania się nie powiedzie.

 • Co czytać?
  Na pewno listę dyskusyjną ump@, gdzie (poza dyskusjami) są wysyłane
  • raporty gorszych błędów, często blokujących przetwarzanie mapy lub jej prawidłowe działanie - wypada po sobie poprawić!
  • ogłoszenia o nowych narzędziach czy ich funkcjach, ustaleniach "politycznych" itp.
   Do tego możesz się zapisać na:
  • jeśli chcesz obrabiać także zgłoszenia innych: listę Wrzuty i/lub Remonty
  • listę developerską, gdzie są dyskusje o nowych narzędziach przed ich ogłoszeniem (często niestrawne dla nie-informatyka;)
  • listę warszawską albo listę krakowską
 • Jak często robić update

Zawsze na początku pracy i tuż przed commitem (no, jeszcze wypada zmontować i rozmontować mapę pomiędzy update i commitem oraz sprawdzić, czy nie zostały jakieś błędy). Przy dłuższej pracy także podczas przerw, ale TYLKO WTEDY, gdy rozmontowałeś wcześniej źródła i umieściłeś poprawki w katalogu src. Jeśli zrobisz cvs update w trakcie edycji, zapiszesz swoje zmiany, a potem rozmontujesz źródła, to nadpiszesz poprawki wprowadzone przez update, a więc skasujesz czyjąś pracę.

 • Jak często robić commit

Po zakończeniu pracy stanowiącej jakąś całość. Najlepiej dzielić pracę na względnie małe kawałki, commit trwa tylko chwilę, a od razu pokazuje innym naszą pracę i zapobiega w ten sposób zderzeniom (patrz następny punkt).

 • W pliku pojawiły się jakieś linijki z "<<<<<" "=====" i ">>>>>"

To jest konflikt. Jednocześnie z kimś edytowałeś te same linijki pliku lub koniec pliku. Ty zrobiłeś update, cvs ściągnął drugą wersję tej samej linijki, i nie wie która jest lepsza. Między wspomnianymi linijkami widzisz swoją i czyjaś pracę. Sam wybierz którą zachować. Jeśli dwie osoby po prostu dopisały nowe obiekty na koniec pliku, to zachowuje się oczywiście wszystkie. W razie niepewności dopytaj kogoś doświadczonego.

Tego narzędzia nie znasz, bo nie miałeś praw zapisu - zobaczysz jak prosto będzie się dało rysować i wrzucać zmiany korzystając z paczuj.

 • Zacznij od czegoś prostego

Brzmi jak banał - ale po prostu narysuj jedną drogę i spróbuj zsynchronizować źródła, i wysłać zmiany - czy przy pomocy cvs, czy paczuj, czy klienta graficznego cvs. Nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, to ani dużo się "nie zepsuje", ani dużo nie stracisz, a każda kolejna zmiana będzie powtórzeniem tej pierwszej, której się nauczysz.

Działania z cvs

Na osobnej stronie.

Przykazania edytora

 1. Czytać co wypisuje sprawdzacz przy demontowaniu, poprawiać błędy. Uruchomić co jakiś czas Sprawdz_bledy lub odpowiedni make. Jeżeli używasz paczuja to problem masz z głowy - błędy są sprawdzane przy każdym montowaniu mapy.
 2. Dopisywać miasto do POI
 3. Stawiać bojki
 4. Poprawiać literówki i typy przy realizacji zgłoszeń z flyspraya. Nie wrzucać 1:1 wszystkiego co podesłano - to my wiemy, jakie są zasady i konwencje.
 5. Dodawać dane adresowe i wszelkie możliwe do zgłoszeń z FlySpry o ile autor wrzutki o to nie zadbał.
 6. Do plików dedykowanych wrzucać tylko to, co jest dla nich dedykowane (szczególnie stacje BP/Orlen, bankomaty, szlaki)
 7. Remonty:
  1. Nanosząc remont stawiać znacznik (punkt REMONT z opisem FS#numer) i otwierać zgłoszenie na Flyspray, projekt Remonty
  2. Usuwając remont (znacznik REMONT z numerem FS# i wyłączenia ulic) zamykać zgłoszenie na Flyspray (ale dopiero po upewnieniu się, że to już wszystkie znaczniki i komentarze z tym numerem FS#)
 8. Czytać diffy, nawet własne. Uważać co się wysyła do cvs. Nie wrzucać zmian z bzdurami, konfliktami albo z zaokrąglonymi współrzędnymi.
 9. Dawać komentarze przy wysyłaniu zmian do cvs (domyślnie jest pusty notatnik co oznacza pusty komentarz). Komentarz powinien coś dawać, a nie np. "diffy kolegi".
 10. Komentarze do cvs powinny być bez polskich znaków diakrytycznych.
 11. Czytać listę ump@ i reagować na błędy, szczególnie własne.
 12. NIGDY nie wykonywać aktualizacji źródeł mając zmontowaną mapę, edytując ją. Może dojść do nadpisania czyjejś pracy

Sprawdzanie co i gdzie autor diffów namotał

czyli jak obejrzeć, co w tych diffach zostało podesłane.

Automatyczne dodanie diffów. Automagicznie załatwia to paczuj.bat pod system win32, jednak przeglądanie diffów zostaje. Z paczuj.bat wygląda to tak:

 1. zadbaj o czysty katalog regionu - niech nie będzie żadnych diffów (jeżeli będą diffy to zostaną użyte przez paczuj.bat), żadnych plików źródłowych,
 2. uaktualnij źródła - cvs_update.bat na Windows;
 3. wrzuć do katalogu regionu diffy (nie do podkatalogu src, tylko w głównym regionu) - albo wszystkie diffy jeżeli jest ich niewielka ilość, albo dorzucaj po jednym lub np. same POI; paczuj.bat scalając dane usunie te diffy;
 4. sprawdź co jest w diffach - byś wiedział gdzie ew. szukać zmian jeżeli zmian jest mało, możesz zauważyć podstawowe błędy, np. brak miasta, błędny zapis ulicy, cokolwiek;
 5. uruchom paczuj.bat (**1**) - doda zmiany do źródeł najpierw na sucho - bez miany źródeł; przerwij lub naciśnij dowolny klawisz, później zmiana zostanie naniesiona (w katalogu src pliki będą zawierać już zmiany) - pliki diff znikają; jeszcze raz klawisz i następuje montowanie i edycja w domyślnym edytorze;
 6. jak wygląda po zmontowaniu rzuć okiem niżej;
 7. jak skończysz przeglądać i wydaje się, że jest ok to zamknij MapEdit - jeżeli wykonałeś zmiany i chcesz by były zachowane to zgódź się na zapis;
 8. następuje rozmontowanie;
 9. jeżeli po rozmontowaniu pojawiły się nowe diffy to paczuj to zasygnalizuje i poprosi o ponowne uruchomienie - tu działanie paczuj.bat się kończy, musisz wrócić do (**1**);
 10. jeżeli po rozmontowaniu nie pojawiły się nowe diffy to po naciśnięciu dowolnego klawisza powinien uruchomić się proces wprowadzania zmian na serwer
 11. jeżeli proces wprowadzania zmian nie uruchomi się automatycznie to musisz to wykonać ręcznie, czyli to co zwykle :)

Półautomatyczne dodanie diffów - najpierw diffy po prostu przejrzyj, żeby wyłapać grube błędy albo takie niewidoczne pod Mapedit (np. zdublowanie komentarzy, albo edycja z włączonym Snap to grid, którą widać jako zmianę większości współrzędnych na ostatniej cyfrze).

 • Windows
 1. zmontuj plik Rejon-wynik.mp ("mont-demont /mont" albo po prostu dwuklik w mont-demont i zamknij bez zmieniania)
 2. dwuklik w cvs_diff.bat
  1. to zrobi wyciąg w plikach new.plt, old.plt oraz chg.plt, oraz podepnie je pod wynik
 3. otwórz edycję Rejon-wynik.mp w Mapedit
 4. szukaj wzrokiem kolorowych wyróżników
  1. niebieskie - zmienione, czerwone - skasowane, zielone - dodane
 5. oglądaj i analizuj, pomagając sobie klawiszem E (ukrywa i pokazuje załączniki, w tym wypadku pogrubienia zmienianych miejsc)
 6. rozmontuj, i jeśli robiłeś poprawki, to zrób to co zwykle.

Czym się można podpierać?

Zgłoszenie jest niejasne. Trak chaotyczny. Miejsce skomplikowane. Nie pamiętam jak tam dokładnie wyglądało. Kurcze, jak skołować więcej informacji?

Pamiętaj, że zdjęcia satelitarne mają przynajmniej pół roku, często dużo więcej, a my chcemy mieć mapę aktualną. Nie podpieramy się obcymi mapami w kwestii routingu czy nawet przebiegu ulic. Drogowcy są szybsi, niż te produkty.

Zapytaj w urzędzie

Kilka tego typu pism jest tutaj.

Przykład z OSM.

Inne mapy

Źródeł danych geograficznych jest niedużo, map na ich bazie więcej. Krótkie zestawienie kto z jakich danych korzysta: