0x03 – other highway road (droga główna)

Z UMP

(Różnice między wersjami)
d (Opis: popr.)
d (Opis: poprawka)
Linia 18: Linia 18:
W taki sposób narysujemy też [http://umapa.pl/Hvs53 lewoskręty] i zjazdy np. na stacje benzynowe, przykład z [http://umapa.pl/rVPYk Kielc].
W taki sposób narysujemy też [http://umapa.pl/Hvs53 lewoskręty] i zjazdy np. na stacje benzynowe, przykład z [http://umapa.pl/rVPYk Kielc].
-
Dodatkowa sprawa to [[Ciągłość_klas|klasa]] takiego łącznika.
+
Dodatkowa sprawa to [[Ciągłość_klas|klasa]] łącznika.
-
By uniknąć dziury należy nadać mu klasę drogi dwujezdniowej, poprzez dodanie w [[Extras]] parametru ForceClass= z odpowiednią wartością.
+
By uniknąć braku ciągłości klas przy zawracaniu na takim łączniku, trzeba nadać mu klasę drogi dwujezdniowej, poprzez wpisanie w [[Extras]] parametru ForceClass= z odpowiednią wartością.
 +
Jednak wytyczanie dłuższych tras raczej nie prowadzi zawrotkami więc od oceny konkretnej sytuacji w terenie zależeć będzie czy danemu łącznikowi dodamy ForceClass.

Wersja z dnia 18:00, 8 paź 2021

Opis

Typ: 0x03
Indeks prędkości: 4 (80 km/h), nazwane: 3 (60 km/h)
Indeks kategorii(klasa): 3
Poziom: 3

Tym typem rysujemy drogi krajowe ("czerwone"), z dwucyfrowym oznaczeniem (w uzasadnionych przypadkach ważniejsze trzycyfrowe wojewódzkie). W miastach, poza krajówkami, także drogi tranzytowe przez miasto o podobnych parametrach/klasie drogi.

W wielu przypadkach te drogi to drogi dwujezdniowe. W takim przypadku obie jezdnie (nitki) rysujemy osobno jako drogi jednokierunkowe (zaznaczając Polyline has direction). Wówczas tylko jednej nitce nadajemy poziom EndLevel=3, druga powinna mieć EndLevel=1.

Uwaga: jezdnie w drogach dwujezdniowych co jakiś czas połączone są łącznikami pozwalającymi na skręcanie w lewo, zawracanie. Łączniki te można rysować na dwa sposoby:

a) gdy są to części dróg przecinających drogę dwujezdniową pod kątem ok. 90°, wówczas muszą być rysowane typem drogi, która przecina 0x03.

Warszawskie przykłady z Czerniakowskiej i Traktu Brzeskiego.

W taki sposób narysujemy też lewoskręty i zjazdy np. na stacje benzynowe, przykład z Kielc.

Dodatkowa sprawa to klasa łącznika. By uniknąć braku ciągłości klas przy zawracaniu na takim łączniku, trzeba nadać mu klasę drogi dwujezdniowej, poprzez wpisanie w Extras parametru ForceClass= z odpowiednią wartością. Jednak wytyczanie dłuższych tras raczej nie prowadzi zawrotkami więc od oceny konkretnej sytuacji w terenie zależeć będzie czy danemu łącznikowi dodamy ForceClass.


Powyższe wynikają z algorytmu routingu. Nie zastosowanie się do tego sprawi, że zamiast poprowadzić użytkownika połączeniem nawigacja po prostu je pominie, przeciągając czasem kilometry do następnego skrzyżowania.

b) gdy łącznik ma postać prostopadłej lub jednokierunkowej, łukowatej sensu stricto zawrotki należy użyć typu 0x0b.

W praktyce wygląda to tak.


Nazwa drogi: ~[0x05]<numer krajówki> (dla trzycyfrowych ~[0x06]<numer>), w mieście dodatkowo po spacji nazwa własna ulicy.


Rodzaje dróg

Drogi główne:

Autostrada (0x01) * Szybkiego ruchu (0x02) * Główna (0x03) * Arteria komunikacyjna (0x04) * Zbiorcza (0x05)

Drogi poboczne:

Lokalna (0x06) * Alejka (0x07) * Gruntowa (0x0a) * Ścieżka (0x16)

Łączniki:

Rondo (0x0c) * Łącznik (0x0b) * Rampa wolna (0x08) * Rampa szybka (0x09)

Rozszerzone:

Rowerowa (0x0d) * Tunel (0xe)

Szlaki:

Piesze, rowerowe, edukacyjne